Horatio Nelson Kimdir? İngiliz Deniz Subayının Hayatı ve Dönemi

0
Advertisement

Horatio Nelson Kimdir? İngiliz deniz subayı olan Horatio Nelson hayatı, biyografisi, keşifleri, dönemi hakkında bilgi.

Horatio Nelson

Kaynak: wikipedia.org

Horatio Nelson; İngiliz denizcisi (Norfolk/Burnham Thorpe 1758-Trafalgar Burnu açıkları 1805). Çocuk yaşlarda denizciliğe başladı. 1773’te Kuzey Buz Denizi inceleme gezisine ve Hint Okyanusu’na düzenlenen sefere katıldı. Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında İngiliz sömürgelerini korumak için Batı Hint Adaları’nda savaştı. 1779’da kaptanlığa getirildi. 1781’de Kanada’ya gönderildi. Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın 1783’te sonuçlanmasından sonra ülkesine döndü. 1793’te Agamemnon gemisinin komutanlığına getirilerek Toulon Limanı’na gönderildi, Fransızlara karşı savaştı. Aynı yıl Napoli’ye giderek Kral IV. Ferdinand’dan önemli destek sağladı. Toulon’un düşmesinden sonra Batia ve Calvi çarpışmalarına katıldı, Calvi’de gözünü yitirdi.

1796’da komodorlukla Captain adlı geminin komutanlığına getirildi, Britanya Adaları’nı işgal etmek amacıyla Hollanda ve Fransız filolarına katılmaya giden İspanyol gemileriyle karşılaşınca geleneksel savaş tarzının dışına çıkan bir uygulamayla iki koldan ilerlemekte olan İspanyol filosunun önünü keserek birleşmeyi, dolayısıyla da Britanya Adaları’nın işgalini engelledi. Bu başarısından sonra tuğamiralliğe yükseltildi ve sir unvanını aldı. Tenerife Savaşı’nda yenilgiye uğradı ve kolunu yitirdi. 1 Ağustos 1798’de İskenderiye’de Fransız filosunu yok etti, 1799’da Napoli’nin geri alınmasını sağladı, Sicilya’daki Bronte düklüğüyle ödüllendirildi.

1801’de Baltık Denizi’nde Fransız desteğindeki Rusya, Prusya, İsveç ve Danimarka güçlerine karşı düzenlenen askeri harekâta filo 2. komutanı olarak katıldı ve Kopenhag Savaşı’nda büyük başarı kazanarak başkomutanlığa getirildi. 1805’te Cadiz’de İspanyol güçleriyle birleşen Fransız Donanması’nı kesin yenilgiye uğratmak amacıyla yeni bir strateji izledi. Trafalgar‘da iki koldan Fransız-İspanyol filolarına saldırdı. İngilizler kesin bir üstünlük sağlarlarken, İngiltere’de denizlerde egemenlik sağladı. Nelson, bu savaş sırasında öldü.

Horatio Nelson En Çok Ne İle Tanınır?

Horatio Nelson, en çok 18. yüzyılın sonları ve 19. yüzyılın başlarındaki donanma liderliğiyle tanınır. Napolyon Savaşları sırasında İngiliz filosunun birleşik Fransız ve İspanyol filolarını yenmesine öncülük ettiği 1805’teki Trafalgar Savaşı’ndaki zaferiyle özellikle ünlüdür.

Nelson, cesur taktikleri, stratejik vizyonu ve ilham verici liderliğiyle tanınan, son derece saygın bir deniz komutanıydı. Kariyeri boyunca birkaç kez yaralandı ve savaşta bir kolunu ve bir gözünü kaybetti, ancak adamlarına cesaret ve kararlılıkla liderlik etmeye devam etti.

Advertisement

Trafalgar’daki zaferi, İngiliz tarihindeki en büyük deniz zaferlerinden biri olarak kabul edilir ve İngilizlerin denizleri uzun yıllar boyunca kontrol etmesine yardımcı oldu. Nelson’ın savaş sırasında ölümü onu ulusal bir kahraman yaptı ve tüm zamanların en büyük donanma komutanlarından biri olarak hatırlanıyor.


Leave A Reply