Horozların Özellikleri Nelerdir? Evcil Hayvan Olabilir Mi? Beslenmesi Üremesi

0
Advertisement

Horoz nasıl bir hayvandır? Horozların özellikleri, beslenmesi, üremesi, davranışları nelerdir? Evcil hayvan olarak bakılabilir mi?

horoz

Kaynak: pixabay.com

Tavuğun erkeğidir. İbiğinin iriliği, kuyruklarının uzunluğu ile tavuktan ayrılır. Horoz oldukça dövüşçü bir hayvandır; bundan dolayı, horozları dövüştürmek birçok kimseler için heyecan verici bir oyun olmuştur. Horoz dövüşü çok eski çağlardan beri bilinir. Eski Çin’de, Roma’da, Yunanistan’da horoz dövüşleri yapılırdı. Bugün, daha çok Güney Amerika memleketlerinde, Meksika‘da, Filipinler’de, Antiller’de horoz dövüşü çok yaygın bir eğlencedir. Dövüştürülecek horozlar özel olarak beslenip yetiştirilir. Dövüş bittikten sonra üç dakika ayakta kalabilen horoz dövüşü kazanmış sayılır.

Bugün İngiltere’de, Belçika’da, Fransa’da horoz dövüşü resmen yasak edilmiş olmakla beraber, bu memleketlerin bazı kesimlerinde gene de kaçak yollardan yapılır. Bizde de horoz dövüşü eskiden beri pek sevilen bir eğlencedir.

Yerli horozlardan bilhassa Denizli horozu pek meşhurdur. Denizli horozları çeşitli renklerde olurlar, başlıca özellikleri kalın sesleri, uzun ötüşleridir. Bir yaşına girmeden ötmeye başlarlar. Aralarında 15-20 saniye kadar ötenleri vardır.

horoz

Kaynak: pixabay.com

Evcil Hayvan Olarak Horoz 🙂

Horoz, tavuk arkadaşlarını tercih eder, bu nedenle birini kişisel bir evcil hayvan olarak tutmak istiyorsanız, onun dişi tavukları ile boş zamanlarını geçirmesine izin vermeniz gerekecektir. Onu bir civcivden yetiştirdiyseniz ve daha önce hiç tavukların yanında bulunmadıysa, ona öğrettiklerinizi daha kolay öğrenecektir. Evcil horozunuz ergenlik çağına geldiğinde etrafta hiç tavuk yoksa, doldurulmuş oyuncaklarla, toplanmış çoraplarla veya ayağınızla çiftleşmeye çalışabilir! Horoz ergenlik çağına geldiklerinde biraz agresif olma eğilimindedir, bu yüzden onun için birkaç tavuk bulundurmak iyi bir fikirdir.

Horozların sürülerini korumak için doğal içgüdüleri vardır ve evinize birisi veya bir avcı gelirse ve sahiplerini agresif bir şekilde koruduğu bilinir. Sahiplerinin tehdit altında olduğunu veya tehlikede olduğunu hissederlerse, sahiplerini uyarırlar.

Advertisement

Son araştırmalar, horozların köpeklerden daha akıllı olabileceğini ve küçük çocuklara eşdeğer zeka düzeyine sahip olabileceğini gösteriyor. Horoz çok çabuk öğrenir ve sahiplerini memnun etmeye heveslidir, ancak bazen sadece kendi işlerini yapmak isterler. İşbirlikçi olduklarında onlara numaralar yapmayı öğretebilirsiniz. Yavru civciv olduklarında onları eğitmeye başlamak en iyisidir, ancak daha yaşlı horozlar sizi neyin mutlu edip neyin sevmediğini çabucak öğrenirler.


Leave A Reply