Hua Guofeng Kimdir?

0
Advertisement

Hua Guofeng kimdir ve ne yapmıştır? Hua Guofeng hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.


Hua Guofeng

Hua Guofeng; Wade-Giles yazımında Hua Kuo-Feng (d. y. 1920, Shanxi yönetim bölgesi ?, Çin), 1976-80 arasında Çin Halk Cumhuriyeti başbakanı, 1976-81 arasında Çin Komünist Partisi (ÇKP) başkanıdır.

1949’da sona eren Çin İç Savaşı’ndan önceki yaşamıyla ilgili hiçbir bilgi yoktur. İç savaş sırasında, Mao Zedong’un doğum yeri olan Hunan yönetim bölgesinde yerel bir parti örgütünün sekreteriydi. 1955’te Hunan’daki Xiangtan kentinde parti örgütünün başına getirildi. 1958’de yönetim bölgesinin başkan yardımcısı oldu. Büyük Atılım döneminde (1958-59) Mao’yu bütün gücüyle destekledi. 1960’lardaki Kültür Devrimi sırasında Hu-nan’da başkaldıran gruplara karşı mücadelesinde Mao’nun onayını aldı. 1968’de yönetim bölgesinde devrim komitesinin kurulmasını, 1970’te de yönetim bölgesi parti komitesinin yeniden oluşturulmasını sağladı. 1972’nin sonlarında Hunan yönetim bölgesinde birinci adam konumuna yükseldi. Ağustos 1973’te Politbüro üyeliğine seçilerek Pekin’e gitti. Ocak 1975’te de kamu güvenliği bakanlığına getirildi.

Ocak 1976’da Başbakan Zhou Enlai’ın ölümünden sonra başbakanlığa vekâlet etti. Mao’nun karısı Jiang Qing ve üç arkadaşının (sonradan Dörtlü Çete olarak adlandırılan grup) nisanda başlattığı kampanyanın sonucunda Mao’nun desteğiyle başbakan yardımcısı Deng Xiaoping’in tasfiye edilmesi üzerine başbakanlığa asaleten getirildi. Eylül 1976’da Mao’nun ölümünden sonra ÇKP’nin başkanı oldu.

İdeolojik bakımdan esnekliğiyle tanınan Hua’nın gerek Maocu radikal grupla, gerek Deng’le ve Komünist Partisi içindeki öteki pragmatistlerle sıkı bağları yoktu. Beklenmedik biçimde yükselmesi Dörtlü Çete ile Deng’in önderlik ettikleri gruplar arasında bir uzlaşmanın sonucu olarak görülmesine karşın Hua, Mao’nun ölümünden birkaç gün sonra Dörtlü Çete’yi tutuklattı. Kısa süre sonra da Deng yeniden güç kazandı. 1977’de Hua, Deng’in saygınlığının geri verilerek yeniden başbakan yardımcılığına getirilmesini onayladı. 1980’de parti ve hükümetin üst düzey görevlilerine karşı izlenen parti politikasını gerekçe göstererek başbakanlıktan ayrıldı, yerini Deng’in yandaşlarından Zhao Ziyang’a bıraktı. Haziran 1981’de parti başkanlığından alındı; bu görevi gene Deng’in yandaşlarından Hu Yaobang üstlendi.

Advertisement

Leave A Reply