Hugo Banzer Suárez Kimdir?

0
Advertisement

Hugo Banzer Suárez kimdir? Bolivya’nın eski devlet başkanlarından olan asker ve siyasetçi Hugo Banzer Suárez hayatı hakkında bilgiler.

Hugo Banzer Suárez Kimdir?

Hugo Bânzer Suârez, lakabı el petiso (İspanyolcada “Kısa Boylu”) (d. 10 Temmuz 1926, Santa Cruz, Bolivya – 5 Mayıs 2002, Santa Cruz de la Sierra, Bolivya), 1971-78 arasında Bolivya devlet başkanı olan asker ve siyaset adamı.
Hugo Banzer Suárez
Bolivya Askeri Akademisi’nden sonra ABD’de iki ayrı askeri okulda eğitim gördü. 1964-67 arasında Başkan Rene Barrientos’un hükümetinde eğitim bakanlığı yaptı. 1967-69 arasında Washington’da askeri ateşelik görevinde bulunduktan sonra Bolivya‘ya dönerek Askeri Akademi’nin yöneticisi oldu. Tutucu görüşleriyle tanınan Bânzer, hükümetin sağcı ve solcu subaylar arasında sürekli el değiştirdiği bir dönemde, General Rogelio Miranda’nın Eylül 1969’da Başkan Alfredo Ovando’yu devirmesine yardımcı oldu. 22 Ağustos 1971’de de solcu General Juan Jose Torres’i devirerek devlet başkanlığını üstlendi.

Yabancı yatırımlarının özendirilmesini öngören bir politikayı uygulamaya koydu; sendikal etkinliklere ve anayasal özgürlüklere getirdiği kısıtlamalar, işçi önderlerinin, din adamlarının, köylülerin ve öğrencilerin muhalefetine yol açtı. Muhalefeti sert önlemlerle baskı altına alan Bânzer, 1974’te bir darbe girişimini bastırdı. 1978 başkanlık seçimlerinde adaylığını koymadı.

Kullanılan oy sayısı yasal seçmen sayısından 50 bin fazla olduğu için hile karıştığı söylenen 1978 seçimlerini General Juan Pereda Asbûn kazandı. Pereda bu söylentiler üzerine seçimlerin yenilenmesi kararını verdiyse de, seçimlerden önce gerçekleştirdiği bir darbeyle (21 Temmuz 1978) Bânzer’i istifaya zorladı. Pereda tarafından Arjantin’e sürülen Bânzer, 1 Temmuz 1979’da yapılacak olan başkanlık seçimlerine katılmak üzere mart ayında ülkesine döndü. Ama seçimlerde başarılı olamadı. 1985’te girdiği seçimlerin ilk turunu kazandı. Ama parlamentoda yapılan ikinci turda kaybetti.


Leave A Reply