Hurma Diyeti Nasıl Yapılır? Hurma Diyeti Programı Nasıl Uygulanır?

0
Advertisement

Hurma diyeti nedir? Hurma diyeti işe yarıyor mu? Hurma diyeti nasıl yapılır? Hurma Diyeti Programı Nasıl Uygulanır? Hurma diyeti hakkında bilgiler.

hurma

Kaynak: commons.wikimedia.org

Hurma diyeti nasıl yapılır?

Sağlığımız için çok yararlı besinlerden biri olan hurma, son günlerde öne çıkan diyet programlarında da sık sık kullanılmaya başlanmıştır. İçeriğindeki yoğun lif özleri kendisini zayıflamaya karşı birebir bir ürün haline getirirken, aynı zamanda potasyum minerali ve demir mineraliyle de insanın metabolizmasını hızlandırarak kilo verme sürecini ciddi anlamda kısaltmaktadır. Hurmaların tok tutucu özelliği sayesinde her öğünden önce 3 ya da 4 adet hurma yiyen kişiler, ciddi şekilde bir tokluk hissi hissettiklerini ve bu sayede öğünlerinde daha az yemek yediklerini belirtmektedirler.

Son günlerde sık sık yapılan hurma diyeti de, hurmanın tam da bu özelliklerinden dolayı bu kadar rağbet görmektedir. 1 haftalık süreç içerisinde 5 kiloya varan kilo kayıpları sağlayabilen hurma diyeti, yağsız yoğurt eşliğinde yapılmaktadır. Buradaki amaç, hücrelerdeki fazla yağın yakılmasını sağlayarak daha çok oksijen harcanmasını sağlamaktır. Öncelikle bu diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar, her gün en fazla 3 kase miktarında yağsız yoğurt tüketerek yediğimiz hurmaların sayısının da 21 i geçmemesine özen göstermektir. Bunun yanında hurmayla beraber yediğiniz yoğurdun mutlaka soğuk bir şekilde tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Çünkü yoğurdun soğuk bir yapıda olması, vücudun besini ısıtmak için ekstradan kalori harcamasına neden olacak ve bu durum da sizin kilo kaybetmenize ekstradan yardımcı olacaktır. Çoğu ünlünün de deneyip gayet güzel kilolar verdiği bu diyet sayesinde yoğurtla birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller bünyeye alınmakta, hurma sayesinde de sürekli tokluk hissi oluşacağı için yedi günlük programda hiçbir açlık hissi hissetmeden kolaylıkla kilo verilebilmektedir.

Tabi tüm bu bilgilerin ışığında belirtilmesi gereken en önemli nokta, bu diyeti uygulamadan önce mutlaka bir uzman diyetisyenin bilgilerine danışılması gereklidir. Çünkü her insanın bünyesinin fakrlı bir metabolizmaya sahip olmasından ötürü, uygulayacağınız bu diyet kilo vermek adına sizi sağlığınızdan alıkoyacaksa kesinlikle uygulanmamalıdır.

hurma

Kaynak: pixabay.com

Hurma diyeti programı nasıl uygulanır?

Hurma diyeti programı 1 haftalık bir diyet programıdır. Diyeti yapılması gereken günlerden az yapmak ya da daha fazla uzatmak bir yarar sağlamayacağı gibi bünyeye zarar da verebilmektedir. Bu yüzden çok basit olan programın dışına çıkmamak ve her şeyi önerildiği gibi yapmak bir haftanın sonunda 3-5 kilo arasında kilo kaybetmenize yardımcı olacaktır.

Advertisement
Bir haftalık hurma diyeti uygulaması ise şu şekildedir;
  • Sabah öğünü : 7 adet hurma ve 1 kase miktarında yağsız yoğurt
  • Öğle öğünü : 7 adet hurma ve 1 kase miktarında yağsız yoğurt
  • Akşam öğünü : 7 adet hurma ve 1 kase miktarında yağsız yoğurt

Görüldüğü gibi çok basit bir uygulama şekli olan bu diyetin yedi günlük süreç boyunca hiç kaçamak yapılmadan uygulanması, yedinci günün sonunda verilmesi istenen kiloya ulaşılmasını sağlamaktadır. Diyeti bıraktıktan sonra normal beslenme şeklinize geçtikten sonra da her öğününüzden önce 1 ya da 2 adet hurma tüketmeniz, daha az yemeniz için bir fırsat olabilmektedir.


Leave A Reply