Hüsnü Mübarek Kimdir? Mısır’ı 30 Yıl Yönetmiş Devrik Devlet Adamının Hayatı

0
Advertisement

Hüsnü Mübarek kimdir? Mısır’ı 30 yıl boyunca yönetmiş olan Hüsnü Mübarek hayatı, biyografisi, dönemi, siyasi ve askeri kariyeri hakkında bilgi.

Hüsnü Mübarek

Kaynak: wikipedia.org

Hüsnü Mübarek; Mısırlı asker ve devlet adamıdır (Nil Deltası/Menudiye 4 Mayıs 1928 – 25 Şubat 2020). Askeri Akademi eğitiminin tamamlayarak (1946) orduya katıldı. Hava Kuvvetleri Akademisi kurslarının ardından 1959’a kadar uçuş öğretmenliği yaptı. Frunze Kurmaylık Akademisi’nde öğrenim gördü (1964). 1965’te Mısır’a döndüğünde hava üssü komutanı, 1967’de Hava Kuvvetleri Akademisi komutam ve 1969’da hava kuvvetleri personel başkanı oldu. 1972′ de savaş bakanı yardımcılığına ve Hava Kuvvetleri komutanlığına getirildi. 1967 Altı Gün Savaşı’nda İsrail’in işgal ettiği Sina Yarımadası’nı geri almak için 6 Ekim 1973’te Mısır’ın başlattığı savaşta, bölgedeki İsrail üslerine başarılı bir hava saldırısı düzenleyerek Mısırlı askerin ilerleyişini büyük ölçüde kolaylaştırdı. Bir savaş kahramanı olarak elde ettiği saygınlık nedeniyle, ABD ve SSCB’nin zorlamalarıyla imzalanan ateşkes konusunu öteki Arap ülkelerine kabul ettirme görevini üstlendi.

1975’te, Enver Sedat tarafından başkan yardımcılığına getirildi. Görevinin ilk yıllarında diplomatik ilişkilere ağırlık verdi. Irak-Suriye anlaşmazlığında ve Batı Sahra sorununda arabuluculuk yaptı (1976). Camp David Antlaşmalarının (1978) gerçekleştirilmesinde etkin rol oynayarak İsrailli muhalefet liderleriyle görüşmelerde bulundu. 6 Ekim 1981 ‘de düzenlenen bir suikastte ölen Enver Sedat’ın yerine vekâleten sürdürdüğü devlet başkanlığına geldiğinde bir açıklama yaparak Ortadoğu’daki barış sürecine ve Sedat’ ın ilkelerine bağlılığını bildirdi. Ülkede politik yumuşamayı sağlamak amacıyla içlerinde M. Hasaneyn Heykel’in de bulunduğu bazı muhalifleri serbest bıraktı. Ancak dinci çevrelere karşı izlenen sert politikayı sürdürdü. Daha sonra Sedat’a yakınlıklarıyla tanınan bazı yöneticileri, üst düzeydeki yolsuzlukları gerekçe göstererek görevlerinden uzaklaştırdı.

Ekim 1987’de, oyların % 97.3’ünü alarak 2. kez cumhurbaşkanı seçildi. Mısır’ın, Arap Birliği, Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Örgütü’ne yeniden katılmasını sağladı (1989). Afrika Birliği Örgütü başkanlığına getirildi (1989). Irak’ın Kuveyt’i işgaliyle (Ağustos 1990) patlak veren bunalımda ve savaşta (17 Ocak 1991), ABD ve BM politikalarının yanında yer aldı.

14 Ekim 1981 – 11 Şubat 2011 tarihleri arasında ardı ardına 4 kez Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmış ve belirtilen tarih aralığında görevinde yer almıştır. 2011’de başlayan Arap Baharı hareketi sonrası olayların Mısır’a sıçraması ile birlikte iktidardan düşürülmüştür. Önce idama mahkum edilmiş ancak idam cezası gerçekleşmemiştir.

Eylül 2018’de, eski cumhurbaşkanının oldukça zayıf göründüğü Mübarek’in bir fotoğrafı sosyal ağlarda yayınlandı. Hüsnü Mübarek, 25 Şubat 2020’de Kahire’deki Galaa Askeri Hastanesi’nde 91 yaşında vefat etti. Ülkenin devlet televizyonuna göre Mübarek, belirsiz bir ameliyattan sonra komplikasyonlardan öldü.

Advertisement

Leave A Reply