Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Rahatlama İçin Öneriler

1
Advertisement

Huzursuz Bacak Sendromu nedir, neden olur, nasıl anlaşılır? Huzursuz Bacak Sendromu belirtileri, tedavi, evde rahatlama önerileri.

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu veya HBS, nörolojik bir bozukluktur. HBS, Willis-Ekbom hastalığı veya RLS / WED olarak da bilinir.

Huzursuz bacak sendromu

HBS, bacakları hareket ettirmek için güçlü bir dürtü ile birlikte bacaklarda hoş olmayan hislere neden olur. Çoğu insan için, rahatladığınızda veya uyumaya çalışırken bu dürtü daha yoğundur.

HBS’li insanlar için en ciddi endişe, uykuyu engellemesi, gündüz uykululuk ve yorgunluğa neden olmasıdır. HBS ve uyku yoksunluğu, tedavi edilmezse depresyon dahil olmak üzere diğer sağlık sorunları için sizi riske atabilir.

Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak genellikle orta yaş veya sonrasında daha şiddetli olur. Kadınların HBS’ye sahip olma olasılığı erkeklerden iki kat daha fazladır.

Advertisement

HBS’li kişilerin en az yüzde 80’inin periyodik uzuv uyku hareketi (PLMS) adı verilen ilgili bir durumu vardır. PLMS, uyku sırasında bacakların seğirmesine veya sarsılmasına neden olur. Her 15 ila 40 saniyede bir olabilir ve tüm gece boyunca devam edebilir. PLMS ayrıca uyku yoksunluğuna da yol açabilir.

HBS, tedavisi olmayan ömür boyu süren bir durumdur, ancak ilaç semptomları yönetmeye yardımcı olabilir.

Semptomlar neler?

HBS’nin en belirgin semptomu, özellikle hareketsiz otururken veya yatakta uzanırken, bacaklarınızı hareket ettirme dürtüsüdür. Bacaklarınızda karıncalanma, emekleme veya çekme hissi gibi olağandışı hisler de hissedebilirsiniz. Hareket, bu hisleri hafifletebilir. Hafif HBS’niz varsa, semptomlar her gece ortaya çıkmayabilir. Ve bu hareketleri huzursuzluk, gerginlik veya strese bağlayabilirsiniz.

Daha şiddetli bir HBS vakası görmezden gelinmesi zordur. Sinemaya gitmek gibi en basit etkinlikleri zorlaştırabilir. Uzun bir uçak yolculuğu da zor olabilir.

HBS’li kişiler uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta sorun yaşayabilirler çünkü semptomlar geceleri daha kötüdür. Gündüz uyku hali, yorgunluk ve uykusuzluk, fiziksel ve duygusal sağlığınıza zarar verebilir.

Semptomlar genellikle vücudun her iki tarafını da etkiler, ancak bazı kişilerde yalnızca bir tarafta bulunur. Hafif vakalarda semptomlar gelip gidebilir. HBS ayrıca kollarınız ve başınız dahil olmak üzere vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir. HBS’li çoğu insan için semptomlar yaşla birlikte kötüleşir.

Advertisement

HBS’li kişiler genellikle semptomları hafifletmek için hareketi kullanır. Bu, zeminde adım atmak veya yatakta dönmek anlamına gelebilir. Bir partnerle yatıyorsanız, onların uykusunu da bozabilir.

Huzursuz bacak sendromuna ne sebep olur?

Çoğu zaman, HBS’nin nedeni bir gizemdir. Genetik bir yatkınlık ve çevresel bir tetikleyici olabilir.

HBS’li kişilerin yüzde 40’ından fazlasının bazı aile öyküsü vardır. Aslında, HBS ile ilişkili beş gen varyantı vardır. Ailede ortaya çıktığında semptomlar genellikle 40 yaşından önce başlar. Kan testleri demir seviyenizin normal olduğunu gösterse bile, HBS ile beyindeki düşük demir seviyeleri arasında bir bağlantı olabilir.

HBS, beyindeki dopamin yolaklarındaki bir bozulma ile bağlantılı olabilir. Parkinson hastalığı da dopamin ile ilgilidir. Bu, Parkinson hastalarının çoğunda neden HBS olduğunu açıklayabilir. Her iki durumu da tedavi etmek için aynı ilaçlardan bazıları kullanılır. Bunlar ve diğer teoriler üzerine araştırmalar devam etmektedir.

Kafein veya alkol gibi belirli maddelerin semptomları tetiklemesi veya yoğunlaştırması mümkündür. Diğer olası nedenler arasında tedavi edilecek ilaçlar bulunur:

 • Alerjiler
 • mide bulantısı
 • depresyon
 • psikoz

Birincil HBS, altta yatan bir durumla ilgili değildir. Ancak HBS, nöropati, diyabet veya böbrek yetmezliği gibi başka bir sağlık sorununun bir parçası olabilir. Durum bu olduğunda, ana durumu tedavi etmek HBS sorunlarını çözebilir.

Huzursuz bacak sendromu için risk faktörleri

Sizi HBS için daha yüksek bir risk kategorisine sokabilecek bazı şeyler vardır. Ancak bu faktörlerden herhangi birinin gerçekten HBS’ye neden olup olmadığı belirsizdir.

Onlardan bazıları:

 • Cinsiyet: Kadınların HBS’ye yakalanma olasılığı erkeklerden iki kat daha fazladır.
 • Yaş: Her yaşta HBS olabilmenize rağmen, orta yaştan sonra daha şiddetli olma eğilimindedir.
 • Aile geçmişi: Ailenizde başkalarında varsa HBS’ye sahip olma olasılığınız daha yüksektir.
 • Hamilelik: Bazı kadınlar hamilelik sırasında, özellikle son üç aylık dönemde HBS geliştirir. Bu genellikle doğumdan sonraki haftalar içinde çözülür.
 • Kronik hastalıklar: Periferik nöropati, diyabet ve böbrek yetmezliği gibi durumlar HBS’ye yol açabilir. Genellikle durumu tedavi etmek, HBS semptomlarını hafifletir.
 • İlaçlar: Antinausea, antipsikotik, antidepresan ve antihistamin ilaçlar, HBS semptomlarını tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir.
 • Etnik köken: Herkes HBS’ye yakalanabilir, ancak Kuzey Avrupa kökenli insanlarda daha yaygındır.

HBS’ye sahip olmak genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi etkileyebilir. HBS ve kronik uyku yoksunluğunuz varsa, daha yüksek risk altında olabilirsiniz:

 • kalp hastalığı
 • inme
 • diyabet
 • böbrek hastalığı
 • depresyon

Huzursuz bacak sendromunun teşhisi

HBS’yi onaylayabilecek veya ekarte edebilecek tek bir test yoktur. Teşhisin büyük bir kısmı semptomlarınızın tanımına dayanacaktır.

HBS teşhisine ulaşmak için, aşağıdakilerin tümü mevcut olmalıdır:

Advertisement
 • genellikle garip hislerin eşlik ettiği ezici bir hareket dürtüsü
 • semptomlar geceleri kötüleşir ve günün erken saatlerinde hafif veya hiç yoktur
 • rahatlamaya veya uyumaya çalıştığınızda duyusal semptomlar tetiklenir
 • duyusal semptomlar hareket ettiğinizde hafifler

Tüm kriterler karşılansa bile, muhtemelen yine de fizik muayeneye ihtiyacınız olacak. Doktorunuz semptomlarınız için diğer nörolojik nedenleri kontrol etmek isteyecektir.

Reçetesiz satılan ve reçeteli ilaçlar ve aldığınız takviyeler hakkında bilgi verdiğinizden emin olun. Ve bilinen herhangi bir kronik sağlık sorununuz olup olmadığını doktorunuza söyleyin.

Kan testleri demir ve diğer eksiklikleri veya anormallikleri kontrol edecektir. HBS dışında bir şeyin dahil olduğuna dair herhangi bir işaret varsa, bir uyku uzmanına, nöroloğa veya başka bir uzmana yönlendirilebilirsiniz.

Semptomlarını tanımlayamayan çocuklarda HBS’yi teşhis etmek daha zor olabilir.

Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu için ev ilaçları

Ev ilaçları, semptomları tamamen ortadan kaldırma olasılığı düşük olsa da, semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. En yararlı olan çareleri bulmak biraz deneme yanılma alabilir.

İşte deneyebileceğiniz birkaç tane:

 • Kafein, alkol ve tütün alımınızı azaltın veya ortadan kaldırın.
 • Haftanın her günü aynı yatma ve uyanma saatleriyle düzenli bir uyku programı için çaba gösterin.
 • Yürüme veya yüzme gibi her gün biraz egzersiz yapın.
 • Akşamları bacak kaslarınıza masaj yapın veya gerin.
 • Yatmadan önce sıcak bir banyoya dalın.
 • Semptomlar yaşadığınızda bir ısıtma yastığı veya buz torbası kullanın.

Yoga veya meditasyon yapın.

Araba veya uçak yolculuğu gibi uzun süreli oturma gerektiren şeyleri planlarken, bunları daha sonra değil, günün erken saatlerinde düzenlemeye çalışın.

Demir veya başka bir beslenme eksikliğiniz varsa, doktorunuza veya beslenme uzmanınıza diyetinizi nasıl iyileştireceğinizi sorun. Diyet takviyeleri eklemeden önce doktorunuzla konuşun. Eksik değilseniz, belirli takviyeleri almanız zararlı olabilir.

HBS’yi yönetmek için ilaç alsanız bile bu seçenekler yararlı olabilir.

Huzursuz bacak sendromu için ilaçlar

İlaç tedavisi HBS’yi iyileştirmez, ancak semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir. Bazı seçenekler şunlardır:

Advertisement
Dopamini artıran ilaçlar (dopaminerjik ajanlar)

Bu ilaçlar bacaklarınızın hareketini azaltmaya yardımcı olur. Yan etkiler hafif baş dönmesi ve mide bulantısını içerebilir. Bu ilaçlar zamanla daha az etkili hale gelebilir. Bazı kişilerde gündüz uykululuk dürtü kontrol bozukluklarına ve HBS semptomlarının kötüleşmesine neden olabilirler.

Uyku yardımcıları ve kas gevşetici maddeler (benzodiazepinler)

Bu ilaçlar semptomları tamamen ortadan kaldırmaz, ancak rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilirler. Yan etkiler gündüz uykululuğunu içerir.

Narkotikler (opioidler)

Bu ilaçlar ağrıyı ve tuhaf hisleri azaltabilir ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Yan etkiler baş dönmesi ve mide bulantısını içerebilir. Uyku apneniz varsa bu ürünleri kullanmamalısınız. Bu ilaçlar güçlü ve bağımlılık yapıcıdır.

Antikonvülsanlar

Bu ilaçlar duyusal rahatsızlıkları azaltmaya yardımcı olur. Yan etkiler baş dönmesi ve yorgunluğu içerebilir.

Doğru ilacı bulmanız için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Doktorunuz belirtileriniz değiştikçe ilacı ve dozu ayarlayacaktır.

Çocuklarda huzursuz bacak sendromu

Çocuklar, HBS’li yetişkinlerle aynı karıncalanma ve çekme hissini bacaklarında yaşayabilir. Ama bunu tarif etmekte zorlanabilirler. Buna “ürkütücü sürüngen” bir his diyebilirler. HBS’li çocuklar ayrıca bacaklarını hareket ettirmek için çok büyük bir dürtüye sahiptir. Gün içinde semptom gösterme olasılıkları yetişkinlerden daha fazladır.

HBS, yaşamın her alanını etkileyebilecek uykuya müdahale edebilir. HBS’li bir çocuk dikkatsiz, sinirli veya kıpır kıpır görünebilir. Yıkıcı veya hiperaktif olarak etiketlenebilirler. HBS’nin teşhisi ve tedavisi, bu sorunların ele alınmasına ve okul performansının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

12 yaşına kadar olan çocuklarda HBS’yi teşhis etmek için yetişkin kriterleri karşılanmalıdır:

 • genellikle garip hislerin eşlik ettiği ezici bir hareket dürtüsü
 • geceleri semptomlar kötüleşir
 • rahatlamaya veya uyumaya çalıştığınızda semptomlar tetiklenir
 • hareket ettiğinizde semptomlar hafifler

Ek olarak, çocuk bacak duyumlarını kendi sözcükleriyle tanımlayabilmelidir.

Aksi takdirde, bunlardan ikisi doğru olmalıdır:

 • Yaşa göre klinik bir uyku bozukluğu var.
 • Biyolojik bir ebeveyn veya kardeşte HBS vardı.

Bir uyku çalışması, uyku saati başına beş veya daha fazla periyodik uzuv hareket indeksini doğrular. Herhangi bir diyet yetersizliği ele alınmalıdır. HBS’li çocuklar kafeinden kaçınmalı ve yatmadan önce iyi alışkanlıklar geliştirmelidir.

Advertisement

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler için diyet önerileri

HBS’li kişiler için belirli bir beslenme kılavuzu yoktur. Ancak, yeterli miktarda gerekli vitamin ve besinleri aldığınızdan emin olmak için diyetinizi gözden geçirmek iyi bir fikirdir. Besin değeri çok az olan veya hiç olmayan yüksek kalorili işlenmiş yiyecekleri kesmeye çalışın.

HBS semptomları olan bazı kişilerde özellikle vitamin ve mineral eksikliği vardır. Durum buysa, diyetinizde bazı değişiklikler yapabilir veya besin takviyeleri alabilirsiniz. Her şey, test sonuçlarınızın ne gösterdiğine bağlıdır.

Demir eksikliğiniz varsa, bu demir açısından zengin yiyeceklerden daha fazlasını diyetinize eklemeyi deneyin:

 • koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • bezelye
 • kurutulmuş meyve
 • Fasulyeler
 • kırmızı et
 • kümes hayvanları ve deniz ürünleri
 • belirli tahıllar, makarna ve ekmek gibi demir takviyeli yiyecekler

C vitamini vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olur, bu nedenle demir açısından zengin yiyecekleri şu C vitamini kaynakları ile eşleştirmek isteyebilirsiniz:

 • narenciye suları
 • greyfurt, portakal, mandalina, çilek, kivi, kavun
 • domates, biber
 • brokoli, yapraklı yeşillikler

Kafein aldatıcıdır. Bazı insanlarda HBS semptomlarını tetikleyebilir, ancak başkalarına yardımcı olabilir. Kafeinin semptomlarınızı etkileyip etkilemediğini görmek için biraz deney yapmaya değer.

Alkol, HBS’yi daha da kötüleştirebilir, ayrıca uykuyu bozduğu bilinmektedir. Özellikle akşamları bundan kaçınmaya çalışın.

Huzursuz bacak sendromu ve uyku

Bacaklarınızdaki bu tuhaf hisler rahatsız edici veya acı verici olabilir. Ve bu semptomlar uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı neredeyse imkansız hale getirebilir.

Uykusuzluk ve yorgunluk sağlığınız ve refahınız için tehlikelidir.

Rahatlamak için doktorunuzla birlikte çalışmaya ek olarak, dinlendirici uyku şansınızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Yatağınızı ve yastıklarınızı inceleyin. Eski ve yumrulu iseler, onları değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Ayrıca rahat çarşaflara, battaniyelere ve pijamalara yatırım yapmaya değer.
 • Pencere gölgeliklerinin veya perdelerin dışarıdaki ışığı engellediğinden emin olun.
 • Saatler dahil tüm dijital cihazları yatağınızdan kaldırın.
 • Yatak odası dağınıklığını ortadan kaldırın.
 • Aşırı ısınmamak için yatak odanızın sıcaklığını soğuk tarafta tutun.
 • Kendinizi bir uyku programına koyun. Her gece aynı saatte yatmaya ve hafta sonları bile her sabah aynı saatte kalkmaya çalışın. Doğal bir uyku ritmini desteklemeye yardımcı olur.
 • Yatmadan en az bir saat önce elektronik cihazları kullanmayı bırakın.
 • Yatmadan hemen önce bacaklarınıza masaj yapın veya sıcak bir banyo veya duş alın.
 • Bacaklarınızın arasında bir yastıkla uyumayı deneyin. Sinirlerinizin semptomları sıkıştırmasını ve tetiklemesini önlemeye yardımcı olabilir.

Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu ve hamilelik

HBS semptomları ilk kez hamilelik sırasında, genellikle son trimesterde ortaya çıkabilir. Veriler, hamile kadınların iki veya üç kat daha yüksek HBS riskine sahip olabileceğini göstermektedir. Bunun nedenleri tam olarak bilinmiyor. Bazı olasılıklar vitamin veya mineral eksiklikleri, hormonal değişiklikler veya sinir sıkışmasıdır.

Advertisement

Hamilelik ayrıca bacak kramplarına ve uyku güçlüğüne neden olabilir. Bu semptomları HBS’den ayırt etmek zor olabilir. Hamileyseniz ve HBS semptomlarınız varsa, doktorunuzla konuşun. Demir veya diğer eksiklikler için test edilmeniz gerekebilir.

Ayrıca bu evde bakım tekniklerinden bazılarını deneyebilirsiniz:

 • Özellikle akşamları uzun süre hareketsiz oturmaktan kaçının.
 • Öğleden sonra yürüyüşü olsa bile her gün biraz egzersiz yapmaya çalışın.
 • Yatmadan önce bacaklarınıza masaj yapın veya bacak germe egzersizleri yapın.
 • Sizi rahatsız ettiklerinde bacaklarınızda sıcak veya soğuk kullanmayı deneyin.
 • Düzenli bir uyku programına bağlı kalın.
 • Antihistaminikler, kafein, sigara ve alkolden uzak durun.
 • İhtiyacınız olan tüm besinleri diyetinizden veya doğum öncesi vitaminlerden aldığınızdan emin olun.

HBS’yi tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçların hamilelik sırasında kullanılması güvenli değildir. Hamilelikte HBS genellikle doğumdan sonraki haftalar içinde kendiliğinden geçer. Geçmezse, diğer çareler için doktorunuza görünün. Emziriyorsanız bunu mutlaka belirtin.

Huzursuz kol, huzursuz vücut ve diğer ilgili durumlar

Huzursuz “bacak” sendromu olarak adlandırılır, ancak kollarınızı, gövdenizi veya başınızı da etkileyebilir. Genellikle vücudun her iki tarafı da etkilenir, ancak bazı kişilerde sadece bir tarafta bulunur. Bu farklılıklara rağmen aynı bozukluktur.

 • HBS’li kişilerin yaklaşık yüzde 80’i ayrıca periyodik uzuv uyku hareketine (PLMS) sahiptir. Bu, bütün gece boyunca sürebilen istemsiz bacak seğirmesine veya uyku sırasında sarsılmasına neden olur.
 • Periferik nöropati, diyabet ve böbrek yetmezliği, HBS gibi semptomlara neden olur. Altta yatan durumu tedavi etmek genellikle yardımcı olur.
 • Parkinson hastalığı olan birçok kişide ayrıca HBS vardır. Ancak HBS’si olan çoğu insan Parkinson hastalığına yakalanmaz. Aynı ilaçlar, her iki durumun semptomlarını iyileştirebilir.
 • Multipl sklerozu (MS) olan kişilerde, huzursuz bacaklar, uzuvlar ve vücut dahil olmak üzere uyku bozuklukları olması nadir değildir. Ayrıca kas spazmlarına ve kramplarına eğilimlidirler. Kronik hastalıklarla ilişkili yorgunlukla mücadele etmek için kullanılan ilaçlar da buna neden olabilir. İlaç ayarlamaları ve ev ilaçları yardımcı olabilir.
 • Hamile kadınlar HBS açısından daha yüksek risk altındadır. Genellikle bebek doğduktan sonra kendiliğinden geçer.
 • Herkesin ara sıra bacak krampları veya gelip giden garip hisleri olabilir. Belirtiler uykuyu etkilediğinde, doğru teşhis ve tedavi için doktorunuza görünün. Altta yatan sağlık koşullarından bahsettiğinizden emin olun.


1 Yorum

 1. BIRE BIR BU KONUNUN HASTASIYDIM ,,
  SİYAH HARDAL TOHUMU 15 GUN BOYUNCA SABAHLARI AC KARNINA BIR TATLI KASIGI ICIN,SONRADA BANA BU YAZIYI YAZAN KISYE DUA GONSDERIN ,TESEKKURLER.

Leave A Reply