İ Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler İsimleri Özellikleri, İ İle Bitki

0
Advertisement

İ harfiyle başlayan sebze ve meyvelerin isimleri, sebze, meyve çeşitleri listesi. Baş harfi İ olan sebze ve meyve türleri nelerdir?

İ Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler

iğde

İĞDE

İğde, bir tür meyve ve bu meyveyi veren İğde ağacı türlerine verilen genel addır. Azotu kökünde depolayabilme özelliği sayesinde en verimsiz topraklarda dahi yetişir. Ayrıca kuraklığa dayanıklılığı sebebiyle pek çok türü erozyonla mücadeledede kullanılabilmektedir. Yaz kış yeşildir ve yapraklarını döker.

İğne otu

İĞNELİK OTU

Geraniaceae ailesinin bir üyesi olan iğnelik otu, her daim yapraklı bir bitkidir. Popüler bahçe bitkisi ve tıbbi bitki olarak Dünya’nın çeşitli bölgelerinde yetiştirilmektedir. Yaprakları geleneksel tıbbi yöntemlerin başlıca unsurlarıdır ve esas olarak çay hazırlamak için kullanılır. İğnelik otunun sakinleştirici ve meditasyona yardımcı bir etkisi vardır.

incir

Advertisement

İNCİR

Geniş yapraklı bir ağacın ve meyvesinin adıdır. Dutgiller den olan incir ağaçlarının boyu 5-6 metreyi bulur. Yaprakları dilimlidir. İncirin anayurdu Akdeniz bölgesidir. Bugün de en çok Akdeniz ülkelerinde yetişir. A.B.D’nin güney ve batı kesimlerin de bilhasşa Kaliforniya’da da yetiştirilmektedir. DEVAMI


Leave A Reply