İbogain Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İbogain nedir, nasıl bir bitkidir? İbogain bitkisinin özellikleri, içeriğinin insan vücuduna etkileri ve kullanılması hakkında bilgi.

İbogain

İbogain; bir Afrika bitkisi olan Tabernanthe iboga’nın kök, gövde ve yapraklarından çıkarılan, varsam yaratıcı alkaloittir.

İlk kez 1901 ‘de bu bitkiden doğal olarak elde edilen, 1966’da ise bireşimsel olarak hazırlanan ibogainin küçük dozları uyarıcı bir etki gösterir; yüksek dozları da uyuşturucu olarak kullanılmıştır. Batı Afrika ve Kongo Yerlileri av sırasında sakinleşmek ve güç toplamak amacıyla bu bitkiden hazırlanan özütleri kullanır ya da bitkinin köklerini çiğnerlerdi. İndol yapısında bir bileşik olan ibogain beyin dokusunda bulunan ve sinir uyarılarını ileten serotoninin işlevini engelleyebilir. Tıpta, ruhsal çöküntü tedavisinde kullanılması önerilmişse de, kolay elde edilebilen ve toksik etkisi daha az olan başka ilaçlar nedeniyle reddedilmiştir.

Kristal yapısında bir katı olan ve alkol ile öbür bazı organik çözücülerde kolaylıkla çözünebilen ibogainin hidroklorür tuzu ise suda ve alkolde çözünür.

Advertisement

Leave A Reply