Ibuprofen İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Ibuprofen ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Ibuprofenin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ibuprofen neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Ibuprofen

Ibuprofen

İbuprofen, ağrıyı baş ağrısı, diş ağrısı, adet krampları, kas ağrıları veya artrit gibi çeşitli durumlardan kurtarmak için kullanılır. Ayrıca ateşi azaltmak ve soğuk algınlığı veya grip nedeniyle olan küçük ağrıları ve ağrıyı hafifletmek için de kullanılır. İbuprofen, steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAID). Vücudunuzun iltihaplanmaya neden olan bazı doğal maddeler üretimini engelleyerek çalışır. Bu etki şişliği, ağrıyı veya ateşi azaltmaya yardımcı olur.

Artrit gibi kronik bir durumu tedavi ediyorsanız, doktorunuza ilaç dışı tedaviler ve / veya ağrınızı tedavi etmek için diğer ilaçları kullanma hakkında bilgi isteyin.

Ürünü daha önce kullansanız bile etiketteki malzemeleri kontrol edin. Üretici, malzemeleri değiştirmiş olabilir. Ayrıca, benzer adlara sahip ürünler, farklı amaçlar için tasarlanmış farklı bileşenler içerebilir. Yanlış ürünü almak size zarar verebilir.

Ibuprofen nasıl kullanılır?

Reçetesiz alıyorsanız, bu ilacı almadan önce ürün paketindeki tüm talimatları okuyun. Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, ibuprofen almaya başlamadan önce ve her yeniden doldurma yaptığınızda eczacınız tarafından sağlanan İlaç Kılavuzunu okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Advertisement

Bu ilacı, doktorunuz sizi aksi yönde yönlendirmedikçe, genellikle her 4-6 saatte bir bardak su ile ağızdan alın. Bu ilacı aldıktan sonra en az 10 dakika uzanmayın. Bu ilacı alırken mide rahatsızlığınız varsa, yiyecek veya süt ile alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Mide kanaması ve diğer yan etki riskinizi azaltmak için, bu ilacı mümkün olan en kısa sürede en düşük etkili dozda alın. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı doktorunuz veya paket etiketi tarafından yönlendirilenden daha sık almayın. Artrit gibi devam eden durumlar için, bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde almaya devam edin.

İbuprofen çocuklar tarafından kullanıldığında, doz çocuğun ağırlığına dayanır. Çocuğunuzun kilosuna uygun dozu bulmak için paket talimatlarını okuyun. Sorularınız varsa veya reçetesiz bir ürün seçerken yardıma ihtiyacınız olursa eczacınıza veya doktora danışın.

Belirli durumlar için (artrit gibi), tam olarak yararlanana kadar bu ilacı düzenli olarak almanız iki hafta sürebilir.

Bu ilacı “gerektiği zaman” alıyorsanız (düzenli bir programda değil), ağrı kesici ilaçların ilk ağrı belirtileri ortaya çıktıklarında kullanıldıklarında en iyi sonucu verdiğini unutmayın. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da işe yaramayabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın. Kendinizi veya çocuğunuzu ateş veya ağrı için tedavi etmek için reçetesiz ürünü kullanıyorsanız, ateş 3 günden fazla kötüleşir veya sürerse veya ağrı 10 günden fazla kötüleşirse veya sürerse hemen doktora başvurun.

Advertisement

Yan Etkileri

Mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, ishal, kabızlık, baş dönmesi veya uyku hali oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: kolay morarma / kanama, işitme değişiklikleri (kulaklarda çınlama gibi), zihinsel / ruh hali değişiklikleri, açıklanamayan boyun sertliği, böbrek problemleri belirtileri ( idrar miktarı), görme değişiklikleri, kalp yetmezliği belirtileri (ayak bilekleri / ayaklarda şişme, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi).

Bu ilaç nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Karaciğer hasarı belirtileri varsa, derhal tıbbi yardım alın: koyu idrar, sürekli bulantı / kusma / iştah kaybı, mide / karın ağrısı, gözler / ciltte sararma.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

İbuprofen almadan önce, herhangi bir alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de astımınızı (aspirin veya diğer NSAID’leri aldıktan sonra solunumda kötüleşme öyküsü dahil), kan bozukluklarını (anemi, kanama / pıhtılaşma problemleri gibi), burun poliplerini, kalp hastalığı (önceki kalp krizi gibi), yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı, inme, boğaz / mide / bağırsak problemleri (kanama, mide ekşimesi, ülserler gibi) söyleyin.

İbuprofen dahil olmak üzere NSAID ilaçlarının kullanımı ile bazen böbrek problemleri ortaya çıkabilir. Susuz kalırsanız, kalp yetmezliğiniz veya böbrek hastalığınız varsa, yaşlı bir yetişkinseniz veya bazı ilaçları alırsanız sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Dehidrasyonu önlemek için doktorunuz tarafından belirtildiği gibi bol miktarda sıvı tüketin ve idrar miktarınızda bir değişiklik varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç başınızı döndürebilir veya uykulu yapabilir. Alkol sizi daha baş dönmesi veya uyku yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Advertisement

Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir. Günlük alkol ve tütün kullanımı, özellikle bu ilaçla birleştirildiğinde, mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkolü sınırlayın ve sigarayı bırakın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcık / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın etkilerine, özellikle mide / bağırsak kanamasına ve böbrek sorunlarına daha duyarlı olabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce, çocuk doğurma çağındaki kadınlar faydaları ve riskleri (düşük, hamile kalma sorunu gibi) hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bebeğe olası zararlar ve normal doğum / doğum eylemine müdahale nedeniyle gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde kullanılması önerilmez.

Bu ilaç anne sütüne geçer, ancak emen bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, ACE inhibitörleri (kaptopril, lisinopril gibi), anjiyotensin II reseptör blokerleri (losartan, valsartan gibi), cidofovir, kortikosteroidler (prednizon gibi), lityum, “su hapları” ( furosemid gibi diüretikler).

Bu ilaç, kanamaya neden olabilecek diğer ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Örnekler arasında klopidogrel gibi anti-trombosit ilaçlar, diğerleri arasında dabigatran / enoksaparin / warfarin gibi “kan incelticiler” yer alır.

Birçok ilaç ağrı kesiciler / ateş düşürücüler içerdiğinden (aspirin, selekoksib, ketorolak veya naproksen gibi NSAID’ler dahil) tüm reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bu ilaçlar ibuprofen’e benzer ve birlikte alınırsa yan etki riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizi veya inme riskini önleme için düşük dozda aspirin almayı yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajlarda), doktorunuz size aksi belirtilmedikçe aspirin almaya devam etmelisiniz. İbuprofenin günlük kullanımı aspirinin kalp krizini / felci önleme yeteneğini azaltabilir. Ağrı / ateş tedavisinde farklı bir ilaç (asetaminofen gibi) kullanma konusunda doktorunuzla konuşun. İbuprofen almanız gerekiyorsa, ibuprofen alırken derhal salınan aspirin (enterik kaplı / EC değil) hakkında doktorunuzla konuşun. Günlük aspirin dozunuzu artırmayın veya doktorunuzun onayı olmadan aspirin / diğer ilaçları alma şeklinizi değiştirmeyin.

Advertisement


Leave A Reply