Ida B. Wells Kimdir? Amerikalı Linç ve Kölelik Karşıtı Aktivist

0
Advertisement

Ida B. Wells kimdir? Afro-Amerikalı kadın gazeteci, medeni haklar ve kadın aktivisti olan aynı zamanda linç ve kölelik karşıtı Ida B. Wells’in hayatı.

  • Meslek: Gazeteci, medeni haklar ve kadın aktivist
  • Doğum: 16 Temmuz 1862 Holly Springs, Mississippi
  • Ölüm: 25 Mart 1931, Chicago, Illinois
  • En çok bilinen özelliği : linçlere karşı kampanya yürütme

Ida B. Wells nerede büyüdü?

Ida B. Wells, 16 Temmuz 1862’de Holly Springs, Mississippi’de bir köle olarak doğdu. Babası bir marangoz ve annesi bir aşçıydı. Onlar, Bolling adında bir adamın sahip olduğu kölelerdi. Bay Bolling tarafından iyi muamele gördüler, ancak hala köleydiler. Onlara söylediklerini yapmak zorunda kaldılar ve ailenin herhangi biri, herhangi bir zamanda başka bir köle sahibine satılabilirdi.

Ida B. Wells Kimdir? Amerikalı Linç ve Kölelik Karşıtı Aktivist

Ida doğduktan kısa bir süre sonra Başkan Abraham Lincoln Özgürlük Bildirisi’ni yayınladı. Bu, Ida ve ailesini ABD açısından serbest bıraktı. Ancak Ida Mississippi’de yaşayordu bu sebeple hemen özgür olamdılar. Ancak İç Savaştan sonra Ida ve ailesi nihayet serbest kalmayı başarabildi.

Öğretmen Olmak

Ida on altı yaşındayken ebeveynleri Sarı Humma hastalığından öldü. Kalan ailesini bir arada tutmak için Ida öğretmen olarak çalışmaya başladı. Erkek ve kız kardeşlerine baktı. Birkaç yıl sonra Ida, daha fazla para kazanabileceğini düşündüğü için Memphis’e taşındı. Ayrıca yaz aylarında kolej dersleri aldı ve yerel bir dergi için yazmaya başladı.

Trendeki Koltuk Sorunu

Bir gün Ida trene biniyordu. Birinci sınıf bir bilet aldı, ama trene bindiğinde kondüktör şefi ona birinci sınıf kısmında bulunamayacağını söyledi. Birinci sınıf bölüm sadece beyaz insanlar içindir. Ida birinci sınıfı terk etmeyi reddetti ancak yinede koltuğunda oturamadı. Ida bunun adil olduğunu düşünmüyordu. Tren şirketine dava açtı ve 500 dolar kazandı. Ne yazık ki, Tennessee Yüksek Mahkemesi kararı daha sonra bozdu.

Advertisement

Ücretsiz Konuşma

İda, Güney’in ırksal adaletsizlikleri hakkında makaleler yazmaya başladı. İlk başta yerel gazete ve dergiler için yazılar yazdı. Sonra ırksal ayrımcılık ve ayrımcılığın her türlüsü hakkında yazdığı Özgür Konuşma adlı kendi gazetesini başlattı.

linç

1892’de Ida’nın arkadaşlarından biri olan Tom Moss, beyaz bir adamı öldürdüğü için tutuklandı. Tom, beyaz adamlar dükkânı yok etmek ve işten çıkarmak için içeri girdiğinde bakkalını koruyordu. Tom, hâkimin kendisini sadece koruduğunu anlayacağını umuyordu. Ancak, mahkemeye çıkmadan önce linçe uğrayarak öldürüldü. Burada kastedilen yargılamadan bir kişinin belirsiz kişilerce öldürülmesidir.

Ida gazetesindeki linç hakkında yazdı. Bu birçok insanı kızdırdı. Ida güvende olmak için New York’a kaçtı. Memphis’deki Serbest Konuşma ofisleri yok edildi ve Ida, New York’ta kalmaya ve New York Çağı adlı New York gazetesinde çalışmaya karar verdi. Orada linç hakkında, ülke genelindeki insanların yargılamadan masum Afrikalı Amerikalıların ne sıklıkta öldürüldüğünü anlamalarına izin veren makaleler yazdı. Ida’nın çabaları, ülke çapında meydana gelen linçlerin sayısını azaltmada büyük bir etkiye sahipti.

İnsan Hakları Aktivisti

Ida zamanla ırksal meselelerle ilgili yazıları ile ünlendi. Frederick Douglass ve W.E.B gibi Afrikalı-Amerikalı liderlerle çalıştı. İda ayrıca kadınların oy kullanma hakkı da dahil olmak üzere kadın haklarına da inanıyordu. 1913 yılında Alpha Suffrage Club adlı ilk siyah kadın sığınma derneğini kurdu.

Ida, Afro-Amerikan Sivil Hakları mücadelesinin ilk liderlerinden biri olarak hatırlanıyor. Linç saldırısına karşı yürüttüğü kampanya, uygulamanın adaletsizliğinin ABD’nin ve dünyanın geri kalanına ışık tutmasına yardımcı oldu. Ida, 25 Mart 1931’de Şikago’da böbrek hastalığından öldü.

Ida B. Wells Hakkında İlginç Gerçekler

  • Ida, Siyahi İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik’in (NAACP) ilk kurucularından biriydi.
  • 1898’de Ferdinand Barnett ile evlendi. Ida ve Ferdinand’ın dört çocuğu vardı.
  • 1930’da Illinois eyalet senatosuna katılmak için seçime girdi ama kaybetti.

Advertisement


Leave A Reply