İdiyopatik Pulmoner Fibrozis Nedir? Belirtileri Hastalığın Seyri ve Tedavisi

0

İdiyopatik Pulmoner Fibrozis nedir, nasıl bir hastalıktır? IPF nedenleri, belirtileri, hastalığın seyri nasıldır? Tedavisi ve yaşam kalitesini yükseltmek

İdiyopatik Pulmoner Fibrozis

Advertisement

İdiyopatik Pulmoner Fibrozis

İdiyopatik kelimesi bilinmeyen anlamına gelir, bu da onu pek çok kişiye tanıdık olmayan bir hastalık için uygun bir isimdir. Ayrıca idiyopatik pulmoner fibrozun (IPF) neden geliştiği de açık değildir.

IPF, akciğerlerinizdeki dokunun sertleşmesine neden olan bir akciğer hastalığıdır. Bu, hava almanızı ve doğal olarak nefes almanızı zorlaştırır. Her IPF olgusu farklıdır, bu nedenle hastalığın ilerlemesi hakkında ayrıntılı bilgi için doktorunuzla konuşun.

IPF, nefes almayı zorlaştıran tek koşul değildir.

İdiyopatik pulmoner fibrozisin nedeni nedir?

Bazı pulmoner fibroz vakaları, enfeksiyonların, ilaçların, çevresel risklerin ve hatta diğer hastalıkların sonucudur. İPF vakalarının çoğunda, doktorlar bir neden tespit edememektedir.

Advertisement

Pulmoner fibrozlu çoğu insan IPF’ye sahiptir ve hastalığa sahip kişilerin küçük bir yüzdesinde de hastalık bir aile üyesinde de bulunur.

Doktorlar, pulmoner fibrozisin teşhisinde olası nedenlere bakabilir. Bunlar şunları içerebilir:

kirlilik ve toksinler
radyasyon tedavisi
ilaçlar
genetik etmenler

İdiyopatik pulmoner fibrozun belirtileri nelerdir?

İdiyopatik pulmoner fibroz (İPF) akciğerlerde yara izi ve sertliğe neden olur. Zamanla, yara izi kötüleşer ve sertlik nefes almayı zorlaştırır.

Yaygın semptomlar:

nefes darlığı
kronik öksürük
zayıflık
yorgunluk
kilo kaybı
göğüs rahatsızlığı
Sonunda, ciğerleriniz vücudunuza ihtiyaç duyduğu miktarda oksijen alamayabilir. Bu sonuçta solunum yetmezliği, kalp yetmezliği ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Advertisement

İdiyopatik pulmoner fibrozisin aşamaları nelerdir?

IPF resmi aşamalara sahip değildir. Ancak hastalığın ilerleyişinde benzersiz dönemler vardır.

İlk tanı konduğunda, oksijen desteğine ihtiyacınız olmayabilir. Kısa süre sonra, aktivite sırasında oksijene ihtiyacınız olduğunu keşfedebilirsiniz, çünkü yürürken, egzersiz yaparken veya temizlik yaparken nefes almakta zorlanırsınız.

Akciğerlerdeki yara izleri kötüleştikçe, oksijene ihtiyacınız artacaktır. Oksijen ihtiyacı her zaman, aktif olduğunuzda, dinlendiğinizde ve hatta uyuduğunuzda oluşur.

IPF’nin daha sonraki aşamalarında, artan oksijen seviyeleri geliştirmek için yüksek akışlı oksijen makineleri kullanılabilir. Evden uzakta olduğunuzda, taşınabilir makineler sürekli oksijen sağlayabilir.

IPF yavaş yavaş kötüleşir. Bazı kişiler arada hastalık alevlenmeleri veya nefes almanın zor olduğu dönemler de yaşayabilir. Bu işaret fişekleri sırasında ciğerlere verilen hasar geri dönüşümlü değildir ve önce sahip olduğunuz herhangi bir akciğer fonksiyonunu geri kazanmanız olası değildir.

İdiyopatik pulmoner fibroz nasıl teşhis edilir?

IPF’nin belirti ve semptomları zamanla yavaşça geliştiğinden, doktorların derhal teşhis etmesi zordur. Doktorlar IPF ile diğer akciğer hastalıkları arasındaki farkı erken aşamalarında söylemekte zorlanabilirler. IPF’yi onaylamak ve diğer olası nedenleri ekarte etmek için birkaç test kullanılabilir.

IPF’yi teşhis etmek için kullanılan testler şunları içerir:

Göğüs röntgeni
akciğer fonksiyon testleri
nabız oksimetresi
yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (HRCT) taraması
arteriyel kan cam testi
egzersiz testi
akciğer biyopsisi

İdiyopatik pulmoner fibroz nasıl tedavi edilir?

Şu anda IPF için bir tedavi yoktur, ancak semptomlarınızı yönetmek ve azaltmak için tedavi seçenekleri mevcuttur. Tıbbi tedavinin asıl amacı akciğer iltihabını azaltmak, akciğer dokusunu korumak ve akciğer fonksiyon kaybını yavaşlatmaktır. Bu, daha kolay nefes almanıza izin verecektir.

En yaygın tedavi seçenekleri, iltihabı kontrol altına almak ve akciğer dokusunun hasarını azaltmak için ilaçlar ve nefes almanıza yardımcı olmak için oksijen tedavisi içerir. Bir akciğer nakli de gerekli olabilir, ancak bu genellikle son tedavi basamağı olarak görülür.

Erken tedavi bu akciğer hastalığı tanısı alan kişiler için hayati öneme sahiptir.

Advertisement

Hastalığın Seyri Nasıldır?

İPF ilerleyici bir hastalıktır, bu da zamanla daha da kötüleşeceği anlamına gelir. Belirtileri yönetmek için adımlar atabilirken, akciğer hasarını tamamen durduramazsınız.

Akciğer fonksiyonu ciddi şekilde kısıtlandığında ciddi komplikasyonları tetikleyebilir. Bunlar şunları içerir:

kalp yetmezliği
zatürree
pulmoner hipertansiyon
pulmoner emboli (akciğerlerde kan pıhtısı).
Mevcut semptomlar enfeksiyon, kalp yetmezliği veya pulmoner emboli sonrası aniden kötüleşebilir.

Ne yazık ki, IPF sonunda ölümcüldür. Sertleşmiş akciğer dokusu solunum yetmezliğine, kalp yetmezliğine veya hayatı tehdit eden başka bir duruma neden olabilir. IPF ilerlemesini yavaşlatmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

İdiyopatik pulmoner fibrozis ile beklenen yaşam süresi nedir?

IPF, tipik olarak, 50 ile 70 Yaş arasındaki yaşları etkiler. Hastalık ilerleyen yaşlarda teşhis edildiğinden teşhis sonrasında ortalama yaşam süresi üç ila beş yıldır.

IPF ile kendi yaşam beklentiniz birkaç faktöre bağlıdır. Bunlar şunları içerir:

yaşınız
genel sağlığınız
hastalığın ilerleme hızı
semptomların yoğunluğu
IPF için bir tedavi yoktur.

İdiyopatik pulmoner fibrozis ile yaşamak

IPF teşhisi konduysa, kendinize bakmanın yollarını aramaya devam etmeniz önemlidir. Tedavi hastalığı durduramaz, ancak günlük hayatınızı hala iyileştirebilirsiniz.

eğer hala sigara içiyorsanız hemen bırakın
Sağlıklı kilonuzu koruyun
Oksijen doygunluğunuzu optimum aralıkta tutmak için bir oksijen monitörü kullanın

Nefes alma ve kondisyonlama egzersizlerinin yanı sıra stresi, kaygıyı ve bu tanıya yol açabilecek birçok duyguları yönetme tekniklerini de öğrenebilirsiniz. IPF yönetimi, yaşam kalitenizi artırabilecek tıbbi olmayan müdahalelere büyük ölçüde dayanmaktadır.

Stres yönetimi için öğrenme araçları kötüleşen semptomların önlenmesine yardımcı olabilir. Destek grupları, hastalık ilerlediğinde soru veya belirsizlikle karşı karşıya kaldığınızda endişe ve yalnızlık duygularını da hafifletebilir.

Advertisement


Leave A Reply