Nistagmus Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
Advertisement

Nistagmus nedir, nasıl bir hastalıktır? Göz hastalığı nistagmus belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi.

Nistagmus

Nistagmus; gözyuvarlarının kendi ekseni çevresinde sağa sola ya da yukarı aşağı yaptığı iki yönlü, ritmik ve genellikle istenç dışı hareketlerdir. Normal olarak, hareket halindeki bir araçtan dışarı bakanlarda bakışlar belirli bir noktada tutulmak istendiğinde ya da çok karanlık bir yerden gün ışığına çıkıldığında görülebilir; bu durum fizyolojik nistagmus olarak adlandırılır. Ayrıca sağlıklı bireylerde içkulaktaki denge organına ısı ya da elektrik uyaranları uygulandığında nistagmus ortaya çıkar.

Nistagmusa yol açan patolojik durumlardan başlıcaları göz ve göz kasları hastalıkları, görme keskinliğinin bozulması, elverişsiz iş koşulları, kas-sinir iletisini bozan durumlar, beyincik ve içkulaktaki denge organının hastalıkları, çeşitli ilaçlar ve kimyasal maddelere bağlı zehirlenmeler, omuriliğin göğüs bölümünün yaralanması ve bazı hastalıklarda vücudun konumunun değiştirilmesidir.

Ayrıca histeride görülebildiği gibi istençli olarak da ortaya çıkabilir. Göz hareketlerinin biçimi ve hızına göre salınımlı ve sıçrayıcı olmak üzere iki tür nistagmus vardır. Salınımlı nistagmusta hareketler iki yönde de eşit hızda ve genellikle ritmiktir. Sıklıkla yaşamın ilk aylarında görme duyusunu yitiren bebeklerde görülür. Daha fazla rastlanan sıçrayıcı nistagmus barbitürat zehirlenmelerinde, denge organı ve beyin sapı hastalıklarında görülür; fizyolojik nistagmus da genellikle sıçrayıcı niteliktedir. Göz ağır ağır bir yöne doğru hareket ettikten sonra aniden ters yöne, eski pozisyonuna döner. Nistagmusta göz hareketlerinin hız, yoğunluk gibi özellikleri elektronistagmograf adlı aygıtla saptanabilir. Özgün bir tedavisi yoktur; nistagmusa neden olan hastalık ya da bozukluğun giderilmesi amaçlanır.

Advertisement

Leave A Reply