İdrarda Kan Neden Olur? Nasıl Anlaşılır? Neyin Belirtisidir? Önlemler

0
Advertisement

İdrarda kan olduğu nasıl anlaşılır ve neyin belirtisidir? İdrarda artan kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin nedenleri ve önlemler.

İdrarda Kan Neden Olur? Nasıl Anlaşılır?

İdrarda Kan Nasıl Test Edilir?

İdrar tahlili adı verilen bir test, idrarınızda kan olup olmadığını tespit edebilir. İdrar tahlilinde, idrar örneğiniz, farklı hücreler, kimyasallar ve kan dahil diğer maddeler için kontrol edilir. İdrarınızdaki kanın çoğu nedeni ciddi değildir, ancak bazen idrarınızdaki kırmızı veya beyaz kan hücreleri, böbrek hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu veya karaciğer hastalığı gibi tedavi gerektiren bir tıbbi durumunuz olduğu anlamına gelebilir.

idrar

İdrarda Kan Testi Neden Yapılır?

İdrarda kan testi içeren bir idrar tahlili, düzenli kontrolün bir parçası olarak veya idrar yolu, böbrek veya karaciğer rahatsızlıklarını kontrol etmek için yapılabilir.

Doktorunuz rutin muayenenin bir parçası olarak idrar tahlili yaptırmış olabilir. İdrarınızda kan görmüş veya başka bir idrar bozukluğu belirtisi varsa, bu teste de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu semptomlar şunları içerir:

Ağrılı idrara çıkma
Sık idrara çıkma
Sırt ağrısı
Karın ağrısı

Advertisement

Sonuçlar ne anlama geliyor?

İdrarda kırmızı veya beyaz kan hücrelerinin bulunmasına neden olabilecek çeşitli faktörler vardır. Birçoğu endişeye neden olmaz. İdrardaki az miktarda kan, bazı ilaçlar, yoğun egzersiz, cinsel aktivite veya adet kanaması nedeniyle olabilir. Fazla miktarda kan bulunursa, doktorunuz daha fazla test isteyebilir.

İdrarda artan kırmızı kan hücreleri şunları gösterebilir:

Bir viral enfeksiyon
Böbrek veya mesanenin iltihabı
Kan bozukluğu
Mesane veya böbrek kanseri

İdrarda artan beyaz kan hücreleri şunları gösterebilir:

Bir bakteriyel idrar yolu enfeksiyonu. Bu, idrarda yüksek beyaz kan hücresi sayısının en yaygın nedenidir.
İdrar yolu veya böbrek iltihabı
Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için doktorunuz ile görüşün.

İdrar testinde kan hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

İdrar testindeki kan genellikle tipik bir idrar tahlilinin parçasıdır. Kan kontrolüne ek olarak, idrar tahlili proteinler, asit ve şeker seviyeleri, hücre parçaları ve kristaller dahil idrardaki diğer maddeleri de ölçer.

Advertisement


Leave A Reply