Ignacy Jan Paderewski Kimdir? Büyük Polonyalı Bestecinin Hayatı

0
Advertisement

Ignacy Jan Paderewski Kimdir? Polonyalı piyanist ve besteci olan Ignacy Jan Paderewski hayatı, biyografisi ve besteleri hakkında bilgi.

Ignacy Jan Paderewski Kimdir? Büyük Polonyalı Bestecinin Hayatı

Ignacy Jan Paderewski

Ignacy (Jan) Paderewski, (d. 18 Kasım 1860, Kurylowka, Podolya ili, Rus Polonyası – ö. 29 Haziran 1941, New York kenti, ABD), Polonyalı piyanist, besteci ve devlet adamı. 1919’da Polonya’da başbakanlık yapmıştır.

Bir çiftlik kâhyasının oğluydu. 1872’de Varşova Müzik Konservatuvarı’na girdi. 1878’de aynı okulda piyano dersleri vermeye başladı. 1880’de öğrencisi Antonina Korsak’ la evlendi, ama karısı ertesi yıl doğum yaparken öldü. Oyuncu Helena Modjeska’nın maddi desteğiyle 1884-87 arasında Viyana’da Theodor Leschetizky’den ders alarak tekniğini geliştirmeye çalıştı. Bu arada Strasbourg Konservatuvarı’nda ders verdi. 1887-91 arasında piyanist olarak Viyana, Paris, Londra ve New York kentinde verdiği konserlerde büyük başarı kazandı.

Repertuvanndaki başlıca besteciler, yapıtlarını yayıma hazırladığı Chopin ile Bach, Beethoven ve Schumann’dı. 1898’de İsviçre’de, Morges yakınındaki Riond Bosson’a yerleşti. Ertesi yıl Rosen baronesi Helena Gorska ile evlendi. 1901’de Tatra Dağlarındaki yaşamı işleyen Manru operası Dresden’de sahnelendi. 1909’da Si Minör Senfoni’sı Boston’da çalındı. Aynı yıl Varşova Konservatuvarı’nın yöneticiliğine atandı. Yaşamı boyunca yurtsever bir tutumu benimseyen Paderewski 1910’da Krakow kentine, Polonyalıların Töton Şövalyeleri karşısında kazandığı zaferin anısına bir anıt armağan etti. I. Dünya Savaşı’nda Polonya Ulusal Komitesi’nin ABD temsilciliğini yürüttü. Orada Başkan Woodrow Wilson‘dan Polonya’nın bağımsızlık mücadelesine destek olmasını istedi.

Savaştan sonra geçici devlet başkanı Josef Pilsudski’nin isteğiyle partiler üstü bir hükümet kurdu (17 Ocak 1919). Ayrıca dış işleri bakanlığını da üstlendi. Hiçbir partinin desteğini alamadığından 27 Kasım 1919’da başbakanlıktan çekildi ve Polonya’dan ayrılarak Riond Bosson’a döndü. 1921’de müzik etkinliklerine yeniden başladı. Avrupa’da ve Amerika’da, çoğu savaş kurbanlarının anısına olmak üzere çeşitli konserler verdi.

II. Dünya Savaşı’nın başında (Ekim 1939) General Wladyslaw Sikorski’nin başkanlığında Paris’te kurulan Polonya sürgün hükümeti ona Polonya Ulusal Konseyi başkanlığını önerdi. 1940’ta Fransa’nın teslim olmasından sonra ABD’ye giden Paderewski orada öldü ve Arlington Ulusal Mezarlığı’na gömüldü. Mezarı 1992’de ülkesine taşındı.

Advertisement

Leave A Reply