II. İsaakios Angelos Kimdir?

0
Advertisement

II. İsaakios Angelos kimdir? II. İsaakios Angelos hayatı, biyografisi, imparatorluk dönemi, tarihçesi hakkında bilgi.

II. İsaakios Angelos

II. İsaakios Angelos; (d. y. 1135 – ö. Şubat 1204), 1185-95 arasında Bizans imparatorudur.

Eylül 1185’te kuzeni İmparator I. Andronikos Komnenos’u tahttan indirerek öldüren bir grup darbeci tarafından imparator ilan edildi. İmparatorluk döneminin ilk önemli başarısı, generallerinden Aleksios Branas’ın, imparatorluğu istila ederek Thessalonike’yi (Selanik) yağmalayan Normanlara karşı Dimitrika yakınında kazandığı zafer (7 Kasım 1185) oldu. Bu zaferin ardından Normanlar, Kefalonya ve Zâkinthos adaları dışında kalan Yunan topraklarından çıkarıldı. Ama İsaakios, 1185’te kendini Kıbrıs’ta hükümdar ilan eden İsaakios Komnenos’un elinden bu adayı geri almayı başaramadı. Aynı yılın sonunda Bizans yönetimine karşı ayaklanan Bulgarlarla Eflâklılara karşı giriştiği seferlerde de (1186-87) başarılı olamadı ve 1187’de Bulgaristan’ın bağımsızlığını tanımak zorunda kaldı.

1189’da Bizans topraklarından geçmekte olan Kutsal Roma-Germen imparatoru I. Friedrich komutasındaki III. Haçlı birliklerinin oluşturduğu tehditle karşı karşıya kaldı. Kendini korumak için önce Salaheddin Eyhyubi’yle bir antlaşma yaptıysa da, kısa bir süre sonra I. Friedrich’e yardım etmek zorunda kaldı ve onunla Şubat 1190’da Hadrianopolis’te (Edirne) bir antlaşma imzaladı. Ertesi ay I. Friedrich’in komutasındaki kuvvetler Çanakkale Boğazından Anadolu’ya geçirildi.

Daha sonra Balkanlar’a yönelen İsaakios, Sırp kralı Stefan Nemanja’yı yenerek (1190) Bizans’ı bölgede yeniden saygın bir konuma getirdi. Macarların yardımıyla Bulgarlara karşı bir sefer düzenlemek amacıyla Bizans ordusunu 1195 ilkbaharında Kypsela (İpsala) yakınlarında topladı. Ama 8 Nisan’da ağabeyi Aleksios tarafından tahttan indirildi. II. İsaakios’u kör ettiren ağabeyi, III. Aleksios adıyla Bizans tahtına çıktı. 1201’de babasını yeniden tahta çıkarabilmek amacıyla Almanya’ya giden İsaakios’un oğlu Aleksios, IV. Haçlı Seferi önderlerini birliklerin yollarını değiştirerek Konstantinopolis’e uğramaya ikna etti. Temmuz 1203’te Konstantinopolis’e ulaşan Haçlı birlikleri sekiz yıldır hapiste tutulan İsaakios’u IV. Aleksios adıyla tahta çıkan oğluyla birlikte imparator ilan ettiler. Ama Haçlılarla Konstantinopolis halkı arasındaki sürtüşmeler nedeniyle başlayan ayaklanma (Ocak 1204) sırasında baba oğul tahttan indirildi. IV. Aleksios 8 Şubat 1204’te öldürüldü; II. İsaakios da birkaç gün sonra öldü.

Advertisement

Leave A Reply