II. Manuel Paleologos Kimdir

0
Advertisement

Bizans İmparatoru II. Manuel Paleologos hayatı ve dönemi ile ilgili bilgiler

II. Manuel PaleologosII. Manuel Paleologos, Bizans imparatoru (İstanbul 1350-ay.y 1425). Hükümdarlık dönemi : 1391-1425. V. İoannes Palaiologos’un oğludur.

Babasıyla ağabeyi IV. Andronikos arasında imparatorluğun yönetimi paylaşıldığında Manuel’e de Selanik ve yöresinin yönetimi düştü. Yeğeni VIII. İoannes (1390) dedesinin ölümünden bir yıl önce Bizans tahtını ele geçirerek kendisini imparator ilan ettiğinde Manuel, Midilli Adası’na kaçtı. Aynı yıl İstanbul’a geldi ve yeğenini kaçırtarak tahta yeniden babasını çıkardı. Ancak onun da kısa süre sonra ölmesi üzerine Bizans tahtına çıktı. Aynı yıl Yıldırım Bayezit, İstanbul’u kuşatma altına aldı. 1397’de Manuel, İstanbul’da bir Türk mahallesiyle bir cami kurulmasını kabul ederek Yıldırım Bayezit ile bir barış antlaşması yaptı. 1399’da Avrupa’dan Osmanlı tehlikesine karşı yardım almak amacıyla önce Venedik’e geçti. Ancak istediği yardımı elde edemedi.

1400’de Yıldırım Bayezit İstanbul’u bir kez daha kuşattı. Bizans’ı bu kez Anadolu’da beliren Timur tehlikesi kurtardı. II. Manuel üç yıllık bir geziden sonra İstanbul’a döndü. Çelebi Mehmet tek başına Osmanlı tahtını ele geçirince iki hükümdar arasında dostluk ilişkileri kuruldu. Bu dostluk, II. Murat‘ın tahta çıktığı yıla kadar sürdü. Yeni padişah Bizans’a son vermek için 1422’de İstanbul’u kuşattı. Kent sıkıştırıldıysa da Düzmece Mustafa olayının ortaya çıkması üzerine kuşatmayı kaldırmak zorunda kaldı. Bu olaydan sonra II. Manuel bir manastıra kapandı ve kısa süre sonra da öldü.


Leave A Reply