Düzmece Mustafa (Mustafa Çelebi) Kimdir?

0
Advertisement

Yıldırım Bayezıt’ın oğullarında Düzmece Mustafa diye bilinen Çelebi Mustafa kimdir? Çelebi Mustafa olayı, isyanı hakkında bilgi.

MUSTAFA ÇELEBİ (?- 1422)

Yıldırım Bayezıt’in oğullarındandır. Osmanlı devletinin Avrupa topraklarında saltanat sürmüştür.

Çelebi, 28 temmuz 1402 Ankara Meydan Savaşı’na katıldı, bu büyük felakette babası Yıldırım ve kardeşi Musa Çelebi ile birlikte esir düştü. Ertesi yıl Timur, Anadolu’dan çıkarken, Musa Çelebi’yi serbes bıraktığı halde, Mustafa Çelebi’yi Semerkant’a götürdü. Timur’un ölümünden sonra Semerkant’tan kaçan Mustafa Çelebi, Türkiye’ye geldi, kardeşi Çelebi Sultan Mehmet’in elinden tahtını almak istedi.

Mustafa Çelebi’nin resmen «Düzmece» (sahtekar) olduğu ilan edilmiş, Yıldırım Bayezit’in oğlu olmadığı ileri sürülmüştür. Bundan dolayı «Düzmece Mustafa» diye anılır. Bugün onun, Yıldırım’ın Ankara felaketinde esir düşen oğlu olduğunda hiçbir tarihçi tarafından tereddüt edilmemektedir. Az zamanda devletin Avrupa’daki 227.000 km”lik topraklarını ele geçiren Mustafa Çelebi, Edirne’de tahta oturdu. 1419’dan 1420’ye kadar bir yıl tahtta kaldı. Sonra Mehmet Çelebi Anadolu’ dan gelip onu tahttan indirdi. Bizans’a sığınan Mustafa Çelebi, Limni Adası’nda oturmaya mecbur edildi; ada o zaman daha Bizans’a aitti. Mehmet Çelebi ölüp de yerine genç oğlu II. Murat geçince, Bizans imparatoru, Osmanlı birliğini dağıtmak için, yeni hükümdarın amcası Sultan Mustafa’yı serbest bıraktı. Sultan Mustafa, yeniden Edirne’ye gelip eski topraklarını ele geçirdi, 1421’den 1422’ye kadar 1 yıl daha hükümdar oldu. Sultan Mustafa’nın Bizans’ın istediği Türk topraklarını vermemesi üzerine imparator, bu sefer II. Murat‘ı desteklemeye başladı. II. Murat, amcasını zorlukla yenebildi, ele geçirdikten sonra da idam ettirdi

Advertisement

Leave A Reply