İkinci Kosova Meydan Savaşı ve Sonuçları

0
Advertisement

2. Kosova Meydan Muharebesi ne zaman ve kimler arasında olmuştur? İkinci Kosova Meydan Savaşının önemi ve sonuçları.

İkinci Kosova Meydan Savaşı (17-19 Ekim 1448)

4 yıl önceki Varna hezimetini silmek için son bir gayret daha göstermeye karar veren Haçlılar, Osmanlılara karşı yapılan 6. Haçlı seferini düzenlediler.59 yıl önceki savaşın geçtiği Kosova sahrasında II. Sultan Murat, düşmanı karşıladı. Yanında oğlu Veliaht Şehzade Mehmet (Fatih) de bulunuyordu.

Meydan Savaşı 3 gün, 3 gece sürdü. 38 alaydan mürekkep alan düşman ordusu, çetin bir şekilde karşı koydu ve savaşı kazanmak için son kuvveti tükeninceye kadar vuruştu. Fakat etkisine hiç alışık olmadığı Türk topçu taburunun ateşinden fena halde zarar gördü. Üçüncü gece sona ermeden düşman ordusunun tamamı yok edilmiş bulunuyordu. Haçlıları komuta eden Macaristan Kralı Hunyadi Yanoş, Varna’da olduğu gibi burada da güçlükle canını kurtarabildi. Bundan sonra da, Türklere karşı bir teşebbüse geçmedi, Belgrad’ı ve Macaristan’ı savunmakla yetindi.

İkinci Kosova, Haçlıların Tuna’nın güneyinde Türklere karşı verdikleri son meydan savaşı oldu. Bundan sonra, Türkler düşmanın Tuna’yı geçmesine müsaade etmediler.

Birinci Kosova Meydan Savaşı İçin TIKLAYIN

Advertisement

Leave A Reply