İklimin Ulaşım Türleri Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

İklimin çeşitlerinin, türlerinin ulaşım türleri üzerinde ki etkisinin anlatıldığı kabaca bilgilerin verildiği yazımız.

İklimlerin ulaşım üzerinde direkt olarak oldukça yüksek ve büyük etkileri bulunmaktadır. Bu etki sadece tek bir ulaşım ağı ve ya yöntemini değil her ulaşım çeşidini etkilemektedir. İklim türleri farklı da olsa bu etkiler hemen hemen aynı düzeyde gerçekleşmektedir.

Sisli havalarda hemen hemen tüm ulaşım türleri etkilenmektedir. Karayollarında büyük bir ağırlık etkisi yaratırken sisli havalarda trafik kazaları oranı da maalesef artmaktadır. Aynı zamanda sisli havalarda uçak ve deniz yolu ulaşımı da ciddi bir biçimde etkilenip seferlerin iptal edilmesine ya da rötarlara sebebiyet vermektedir.

Karlı havalarda ise eğer ki motorlu kara yolu araçlarının ekipmanları uygun değilse ilerleme şansları hemen hemen hiç olmaz. Uygun olmayan lastik ile ilerlemeye çalışan bir araç ya yolda kalır ya yoldan çıkar ya da kaza yapar. Bu sebeple karlı havalarda karayolları ciddi bir biçimde etkilenmektedir. Yolların kar ile kaplanması ya da yollarda tuzlama çalışmalarının geç yapılması, gizli buzlanma gibi tehlikeler her defasında bir risk bir tehlike olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hava taşıtları ise karlı havalarda don tehlikesi yaşamaktadırlar. Uçakların kanatları özel solüsyonlar ile yıkanıp donmalarının önüne geçmeye çalışılmaktadır. Aynı zamanda pistlerin donması ve kayganlaşması ile havayolları taşıtlarının iniş ve kalkışları riskli bir duruma girer. Az da olsa küçük kazalar gerçekleşir. Tabii risk faktörü de aynı şekilde sefer iptalleri ve rötarlara da sebebiyet verir.

Yağmurlu havalarda da ulaşım etkilenir. Eğer ki yağmurlu hava denizde fırtınaya dönüşürse bunlardan en fazla deniz yolları etkilenir. Genellikle fırtınalı havalarda sefer iptalleri gözükür. Fırtınalı havalarda aynı zamanda uçaklara yıldırım düşme tehlikesi de yaşanmaktadır.

Advertisement

Yüksek sıcaklıklar ise en fazla araçları kullanan kişileri tehdit etmektedir. Yüksek sıcaklık ile birlikte gelen baygınlık hatta kalp krizi gibi istenmeyen durumlar oluşabilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda demiryolları dahi etkilenebilir. rayların genleşmesi sebebi ile tehlike yaşanabilir.


Leave A Reply