İlahi Komedya Konusu Nedir? Özellikleri ve Hakkında Gerçekler

0
Advertisement

İlahi Komedya nedir? Dante’nin İlahi Komedya’sının konusu nedir, neyi anlatır? İlahi komedya hakkında bilinmesi gerekenler.

İlahi Komedya

İlahi Komedya

Konusu

Ben-anlatıcı DANTE, öbür dünyada seyahat ediyor; daha doğrusu, ölülerin üç ülkesinden geçiyor. Cehennemden arafa gönderiliyor, oradan da cennete. Bunun neden böyle olduğu tam olarak bilinmiyor. Her şey DANTE’nin yaşamın anlamım aramasıyla başlıyor. Bu sırada ormanda Romalı şair VERGILIUS’un ruhu ile karşılaşıyor. Bu ruh onu cehennemde ve arafta gezdiriyor, sonra da DANTE’yi gençlik aşkı BÉATRICE devralıyor, çünkü VERGILIUS’un bir imansız olarak cennete girmesine izin verilmiyor. Tüm bunlar DANTE’nin Tanrı’yı görmesiyle sona eriyor.

İlahi Komedya Hakkında İlginç Bilgiler

  1. Öykü, 14.233 dizeden oluşuyor.
  2. Öykü, yukarıda belirtildiğinden çok daha karmaşık ve çok fazla kişi var. Dante’nin karşılaştığı kişilerden bazıları: Kleopatra, Attila, Thomas Aquinas… Tüm bu karşılaşmaların amacı sohbet etmek değil ve sembollerle ve/ veya metaforlarla yüklü olmayan tek bir satır yok.
  3. Yağmurlu bir pazar öğleden sonrasında koltukta uzanıp okumaya uygun değil. Şöyle de denebilir: Bir solukta okunması neredeyse imkânsız.
  4. İtalyan edebiyatının en önemli eseridir. Bunun bir nedeni de Alighieri’nin Latince yerine İtalyanca yazan ilk kişi olması.
  5. Alighieri, “Aligyeri” diye okunuyor!
  6. Dante eserini yalnızca KOMEDYA diye adlandırdı. İLAHİ, bir saygı ibaresi olarak daha sonra eklendi.
  7. İLAHİ KOMEDYA’yı resimli olarak okuyabilirsiniz. Amerikalı Seymour Chwast, bu öyküyü bir çizgi romana dönüştürdü. Garip, esprili, şaşırtıcı ve saygısızca; Dante, MÜFETTİŞ CLOUSEAU rolündeki Peter Seilers gibi görünüyor. Dante’nin güzel dilinden eser yok, ama en azından konunun ne olduğu anlaşılıyor.

Dante

Yazar Hakkında

Dante 9 yaşındayken, onunla aynı yaşlarda olan Béatrice’i ilk kez görüyor ve ona anında sırılsıklam âşık oluyor. Onunla ancak dokuz yıl sonra bir daha karşılaşıyor. Kız ona el sallıyor, bunun üzerine Dante daha da âşık oluyor, birden ilham geliyor ve büyük aşkı Béatrice’i konu alan eseri YENİ HAYAT’ı yazıyor. Béatrice, onu yalnızca iki kez görmesine rağmen, Dante’nin ilham perisi oluyor. Ayrıca 9 rakamı da eseri için önem taşıyor.

Advertisement

Leave A Reply