İlhan Mimaroğlu Kimdir? Ünlü Türk Elektronik Müzik Bestecisinin Hayatı

0
Advertisement

İlhan Mimaroğlu kimdir? Ünlü Türk elektronik müzik insanı ve bestecisi olan İlhan Mimaroğlu hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri hakkında bilgi.

İlhan Mimaroğlu

İlhan Mimaroğlu

İlhan Mimaroğlu; Türk elektronik müzik müzisyeni ve bestecisidir. (d. 11 Mart 1926 İstanbul – ö. 17 Temmuz 2012 Manhattan ABD).

20 Türk Lirası banknotlarının da üzerinde yer alan ünlü Mimar Kemalettin Bey‘in oğludur. Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1955’te Rockefeller Vakfı bursu sayesinde ABD’ye gitti. Columbia Üniversitesi’nde müzikoloji, müzik tarihi ve opera yöneticiliği eğitimi gördü, kompozisyon dersleri aldı. Ulus gazetesinde ve Akis dergisinde müzik eleştirileri yazdı. 1959’dan sonra yaşamının büyük bölümünü ABD’de geçirdi. 1960’larda Columbia-Princeton Elektronik Merkezinde Vladimir Ussachevsky ile çalıştı ve ara sıra Edgard Varèse ve Stefan Wolpe ile çalıştı. Ingram Marshall öğrencilerinden biriydi.

1963′ ten sonra New York‘ta Columbia-Princeton Elektronik Müzik Merkezi’ne bağlı besteciler arasına katıldı. Somut ve elektronik müzik eserleri bu ülkede yayınlandı.

Atlantic Records için yapımcı olarak çalıştı ve 1971’de kendi plak şirketi Finnadar Records’u kurdu. Aynı yıl trompetçi Freddie Hubbard ile hareketli bir savaş karşıtı bildiri olan Sing Me a Song of Songmy’de işbirliği yaptı. Aynı zamanda Charles Mingus’un Changes One ve Changes Two filmlerinin yapımcısıydı ve Federico Fellini’nin 1969 tarihli Satyricon filminin müziklerine katkıda bulundu .

1971’de Müzik Kompozisyonunda Guggenheim Bursu ile ödüllendirildi. İlhan Mimaroğlu, “öncü müzik” anlayışındadır. Atonalitenin “çağrışımlara uygun düştüğü” görüşündedir. Elektronik yapıtlarını conventional stüdyo ortamına göre yazmakta, elektronsal gereçlerle kısıtlanmaktan kaçınmakta ve tını renklerini öne çıkarmayı yeğlemektedir.

Advertisement

Yaratılarının yanı sıra, sayısı yüzleri bulan müzik yazılarıyla katkılar getiren sanatçı, Cumhuriyet ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

İlhan Mimaroğlu zatürreden Amerika Birleşik Devletlerinde Manhattan’da 17 Temmuz 2012 tarihinde vefat etmiştir.

Başlıca besteleri: Pieces Sentimentales (Duygusal Parçalar) 195, Bovery Burm (1964), Preludes for Magnetic Tape (Manyetik Teyp İçin Prelüdler) 1967, Wings of the Delirious Demon (Çılgın Şeytanın Kanatları) 1969, Music Plus One (Müzik Artı Bir) 1970, Hyperboles (Hiperboller) 1971. Kitapları: Caz Sanatı (1958), On Bir Çağdaş Besteci (1961), Musiki Tarihi (1961), Elektronik Musiki (1970).


Leave A Reply