İlkbahar Nedir? Mevsimler Nasıl Oluşur? İlkbahar İle İlgili Cümleler

1
Advertisement

Mevsimler nelerdir? İlkbahar ne zamandır? Mevsimler nasıl oluşur neden ileri gelir, ilkbahar ile ilgili cümle örnekleri.

ilkbahar çiğdem

Kaynak : pixabay.com

Mevsimler yılın dört bölümünden birine denir. Dünyamızdaki gece gündüz uzunluklarının ısının bir yıl içinde belli değişmelere uğraması, yılı mevsimler diye adlandırdığımız dört bölüme ayırır. Bunlar “İlkbahar”, “Yaz”, “Sonbahar”, “Kış” tır.

Kuzey yarım kürede mart, nisan, mayıs ayları ilkbahar, haziran, temmuz, ağustos ayları yaz, eylül, ekim, kasım ayları sonbahar, aralık, ocak, şubat ayları kıştır. Güney Yarım küresinde mevsimler bunun tam tersi olarak geçer. Burada ilkbahar eylülde, yaz aralıkta, sonbahar martta, kış da haziranda başlar.

Mevsimler nasıl meydana gelir?

Mevsimler Dünyanın güneş çevresindeki dönüşü sırasında değişik durumlara girmesinden meydana gelir. Bu dönüşü yaparken Dünya, Güneş’in çevresinde tam bir daire değil, bir elips çizer. Bundan dolayı Güneş’ten bazen uzaklaşır, bazen yaklaşır. Gene bazen güneşin ışınları yeryüzüne dikey, bazen de eğik gelir.

İşte bir yıl içinde Dünya’nın Güneş ışınlarının değişik şekillerde, değişik kuvvette olması ile mevsimlerin arasındaki sıcaklık farkı, gece, gündüz sürelerinin mevsimden mevsime değişmesi meydana gelir.

Dünya, Güneş’in çevresinde tam bir daire çizerek, aynı zamanda eğik olmayarak dönseydi Güneş ışınları Dünya’nın yalnız ekvator bölümüne dik olarak düşecek, ekvatordan kutuplara doğru gittikçe ışınlar daha eğik olarak gelecekti. Buna göre Güneş ışınları ne kadar dik gelirse o kadar çok sıcaklık vereceğinden en çok ekvator bölgesi ısınacak, bu ısınma derece kutuplara doğru gidildikçe azalacaktı. Yalnız bu durumda Dünya üzerinde bir nokta, yılın hangi ayı ve günü olursa olsun güneş ışınlarını belli açıdan alacaktı. Böyle olunca da mevsimler meydana gelmeyecek, her yer aynı sıcaklık derecesinde kalacaktı. Gene bu durumda Dünyanın karanlık, aydınlık kısımları tam kutuplar üzerinden geçen bir sınırla ayrılacak, dünya üzerinde her yerde geceler, gündüzler birbirine eşit olacak, bu hal bütün yıl boyunca hiç değişmeyecekti.

Advertisement

Gerçekte durum böyle değildir. Dünya yörüngesi üzerinde, Güneş’in çevresinde dönerken ekseni bazen Güneşe doğru, bazen de geriye doğru eğik bulunuyor.

İlkbahar İle İlgili Cümleler

Arka resim kaynak: pixabay.com

İlkbahar İle İlgili Cümleler

 1. *** İlkbahar ayları: Mart, nisan ve mayıstır.
 2. *** İlkbahar mevsimi denince aklıma hep yeşillikler ve açan renk renk çiçekler geliyor.
 3. *** Orta Amerika’ya ve Kanada’nın orta kuzeyine yılda 30-38 cm yağış düşer; ama burada da kışın don görülür, ilkbaharda buzların erimesiyle oluşan taşkınlar, suyun denetimini güçleştirir.
 4. *** En renkli mevsim ilkbahardır.
 5. *** İlkbaharın gelmesiyle güneş yüzüne göstermeye başladı.
 6. *** En sevdiğim mevsim ilkbahardır.
 7. *** Yüzümü yalayan ilkbahar rüzgarı, burnuma ulaşan çiçek kokuları ve içimi ısıtan güneş, daha ne isterim..
 8. *** İlkbaharın gelmesiyle annem bahar temizliğine başladı.
 9. *** Kardeşim her ilkbaharda zayıflamaya karar verir.
 10. *** İlkbahar gelince piknik yapmak için güzel bir yere gidelim.
 11. *** Kışın bu soğuk havasından sıkıldım artık, ilkbahar ne zaman gelecek.
 12. *** Başlıca ürünler tahıl, özellikle kış çavdarı ve ilkbahar buğdayıdır.
 13. *** Mart ayının bitimi ile birlikte ülkemize ilkbahar gelmiş bulunmaktadır.
 14. *** İlkbahar çiçeklerinden yapılan bir aranjman ile kız istemek için Ayşegül’lerin evinin yolunu tuttuk.


1 Yorum

Leave A Reply