İncir Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Dikimi Bakımı ve Yetiştirilmesi Hakkında Bilgi

0

İncir ağacı nasıl yetiştirilir? İncir fidanı ne zaman ve nasıl dikilir? İncir ağacı gübreleme, sulama, yetiştirme hakkında bilgi.

incir ağacı

Kaynak: pixabay.com

İncir (Ficus Carica) Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

İncir, yetiştirmesi en kolay meyvelerdendir. Hızlı büyür. Bodur bir görüntüye sahiptir. Kökleriyse tahmin ettiğinizden çok daha uzundur. Yüzlerce metreye kadar uzanabilir. Aman evinizin çok yakınına dikmeyin. Kökleri o kadar kuvvetlidir ki, duvarı bile yıkabilir. Kanalizasyonu patlatabilir. Ağacı daha sonra kesmek isteseniz bile köklerini tamamen sökmeniz zordur. Kuşlar incire bayılır. Yedikleri meyvenin tohumlarını, dolaşırken düşürebilirler. Bu da, ağacın istemediğiniz bir alanda köklenmesine neden olur. Böyle bir durumda gelişmeye başlamadan sökmeniz doğru olur.

Kaliteli ve gübreli toprak onun için idealdir. Dört mevsim fidesini dikebilirsiniz. Bahçenizin güzel bir alanını ona ayırın. Fidenin iki kat genişliğinde ve boyunda bir çukur açın. içine köklendirme gübresi ve ince kum koyun, iyi cins gübre ve orman toprağı ekleyin. Dalları çok kırılgandır. Bir desteğe bağlayarak ona güç verin. Can suyunu unutmayın. Eylül ayında baldan tatlı meyvelerini afiyetle yiyeceksiniz.

Kremalı İncir Tarifi

Kremalı İncir Tarifi

Kullanılan Malzemeler:
  • 1 kilo incir
  • 2 yumurta
  • 50 gram toz şeker
  • 30 gram un
  • 1 paket vanilya
  • 1 bardak süt
  • Yarım bardak çiğ krema
  • 1 çorba kaşığı antepfıstığı
  • 1 çorba kaşığı pudra şekeri
  • 1 çorba kaşığı kakao
Yapılışı:

Süt vanilya tozu ile kaynatılır. Yumurtaların sarıları ile toz şeker çırpılır. Yumurtalar köpürünce un ve süt ilave edilerek karıştırmaya devam edilir. İçinde sıcak su bulunan bir ateşteki bir tencerenin içine (ben mari usulü) karışımın bulunduğu kap konur.

Krema kaynayacak kadar ısınınca ben mariden çıkarılır. Bu işler olurken incirlerin kabukları soyulur. Sonra yarık tarafına sokulacak bir çay kaşığı ile içleri mümkün olduğu kadar çıkarılır.

İncirlerden çıkarılan iç iyice ezilerek hazırlanan krema ile karıştırılır. İncirli krema karışımı sıkma torbasına konulur ve içi boşalmış incirlerin içine sıkılır. İncirler bu karışımla doldurulur.

İncirler buzdolabında soğumaya bırakılır. Beri yandan çiğ krema çırpılarak macun kıvamına getirilir. Çırpmaya devam ederken pudra şekeri eklenir ve bir nevi krem şanti elde edilir. Hazırlanan krem şanti dolaptan çıkarılan incirlerin üstüne sıkma torbası yardımıyla sıkılır. Üstlerine kakao serpiştirerek hoş görünüm elde edilir. Buz dolabında yaklaşık iki saat beklettikten sonra soğuk olarak servis yapılır.


Leave A Reply