İnsan ile Robot Arasındaki Fark Nedir? İnsanı Robottan Nasıl Ayırırız?

0
Advertisement

İnsanlar ve robotların benzer ve farklı özellikleri nelerdir? İnsanları robotlardan nasıl ayırt edebiliriz? Farkları nelerdir?

İnsan ile Robot Arasındaki Fark Nedir? İnsanı Robottan Nasıl Ayırırız?

Kaynak: pixabay.com

İnsan ile Robot Arasındaki Fark Nedir?

Normalde bir robot ile insanı ayırmak zor değildir. Tek karışıklık, robotlar gerçek insanlar gibi görünmek için yapıldığında ya da giydirildiğinde ortaya çıkar.

Robot bir makinedir. Genellikle ya da hemen hemen her zaman otomatiktir, yani dış değişkenlerin yardımı olmadan kendi başına aktivitelerini gerçekleştirebildiği anlamına gelir. Başlangıçta programlandığı veya tasarlandığı şekilde hareket eder. Bu eylemler, kendi “amaçları” olarak tanımlanır. Örneğin, ping pong oynamak için tasarlanmış bir robot bir ping pong oyuncusu gibi hareket edecektir.

‘Robot’ kelimesi fiziksel robotlardan ve sanal robotlara (yazılımda olduğu gibi) kadar tüm robot gruplarının toplamını ifade eden bir kelimedir. Sanal robotlara “bot” denir.

Birçok teknoloji ve bilim uzmanı, bir robotun, robot olarak tanımlanabilmesi için en az bir akıllı hareket sergilemesi gerektiği konusunda anlaştılar. “Zeki” sıfatıyla bu, insan benzeri bir hareket, görev veya davranış gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Dahası, robotlar tercihen, mekanik bir uzva sahip olan, hareket edebilen ve hatta kendi fiziksel ortamında bazı değişiklikler yapan makinelerdir. Yine de, herkes tarafından kabul edilen robotlar için henüz somut bir tanım yoktur.

İnsan ile Robot Arasındaki Fark Nedir? İnsanı Robottan Nasıl Ayırırız?

Kaynak: pixabay.com

Robotlar genellikle diğer ortak özelliklere sahiptir. Bir robot genellikle elektrikle çalışır. Bazı robotlar dış ortamdan veri alabilir, yorumlayabilir ve veri veya uyaranlara belirli bir tepki verebilir. Bunu yapabilen robotlar, Honda’nın ASIMO robotu gibi daha karmaşık olanlardır. Bazı robotlar, sürücüsüz arabalarda görüldüğü gibi, çevresini algılamak ve belli bir kılavuzu kullanarak kendini gösterebilmek gibi çok daha karmaşık bilişsel işlemleri bile yapabilirler.

Advertisement

Aksine, insanlar organik bireylerdir. İnsan vücudu öldüğünde, kolayca tamir edilebilecek robotların aksine, artık hayata geri dönemez. Her ne kadar robotların karmaşık süreçler veya operasyonlar gösterdiği söylense de, insanlar hiç bir robotta bulunmayan oldukça gelişmiş bir beyne sahip olmaları bakımından çok daha ileri düzeydedir. İnsan beyni, bizi hemen hemen her açıdan güçlü ve yaratıcı varlıklar yapar.

İnsanoğlu yüksek oranda sosyal bireylerdir. Topluluklar veya aileler olarak adlandırılan gruplardaki diğer insanlarla birlikte hayatta kalırlar. İlişki kurabilir, karmaşık duygular ya da aşk gibi duygular yaşarlar.

İnsan ile Robot Arasındaki Fark Nedir? İnsanı Robottan Nasıl Ayırırız?

Kaynak: pixabay.com

İnsanlar
  1. İnsanlar organik varlıklardır. Robotlar değildir.
  2. İnsanlar neredeyse her yönden çok daha karmaşık ve daha üstündür.
  3. İnsanlar, robotlara kıyasla yüksek oranda sosyal varlıklardır.
  4. İnsanların duyguları vardır. Robotlarda duygu oluşmaz.


Leave A Reply