İnsana Suç İşleten Kendisi midir Toplum mudur? Kısaca Açıklayınız

0
Advertisement

Her insan özgür bir düşünce ve fikir yapısına sahiptir. Bu yüzden karar verme yetisine de sahip olduğu bilinmektedir.

Suç

İnsanlar hayatları boyunca hep bir şeyler için karar vermek durumunda olurlar. Karar vererek bir konu ile ilgili adımlar atarlar ya da bir konuyu sonuçlandırırlar. Fakat verilen kararlar kimi zaman doğru olurken kimi zaman ise yanlış olabilmektedir. Hatta bu kararlar bazen ortaya bir takım suçlar da çıkarabilmektedir. Peki bir insan neden suç işler? İnsanın suç işlemesindeki en büyük etken kendisi midir? İnsan suç işlemesinde toplumun nasıl bir etkisi vardır? Bu soruların cevapları için, yazımızı okumaya devam etmenizi önermekteyiz.

Her insan beyinsel bir yapıya sahip olduğundan dolayı iyi ya da kötü bir kararı kendisi verebilmektedir. Kimi insanlar vermiş oldukları yanlış kararlar sonucunda yanlış davranışlar sergileyebilmektedir. Bu davranışlar da toplum tarafından suç olarak kabul edilmektedir. İnsanların suç işlemesi kişinin kendisiyle alakalı olmaktadır. Fakat bazı durumlarda toplum da bir insanın suç işlemesine önemli bir etken olarak kabul edilebilmektedir.

İnsana Suç İşleten Kendisi midir Toplum mudur?

Kaynak : pixabay.com

Toplum içerisinde bir bireyin dışlanması ya da her zaman o bireye kötü şeylerin yakıştırılması o insanı suça teşvik edebilmektedir. Bir bireyin toplumda kendini ifade edebilecek güce sahip olmaması ya da bu şansın kendisine verilmemesi kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Ayrıca bir insan toplumda işlenen suçlardan da etkilenerek suç işlemeye yönelebilmektedir.

Advertisement

Leave A Reply