İnsanın en büyük dostu zorluklardır çünkü insanı onlar güçlendirir Konulu Kompozisyon

0
Advertisement

İnsanın en büyük dostu zorluklardır çünkü insanı onlar güçlendirir sözünün anlamı ve ne demek olduğunu anlatan yazı / kompozisyon.

İnsanın en büyük dostu zorluklardır çünkü insanı onlar güçlendirir
GERÇEK DOST

İşte bir yol ki hep çakıl ve diken
Geçeceksin yarın bu yoldan sen…
Geçeceksin ayakların yorgun,
Ellerin şerha şerha bağrın hun.

Halûk’un Vedası’nda Tevfik Fikret böyle söylüyor. Gerçekten de yaşam, taşlar ve dikenlerle dolu, geçilmesi güç bir yoldur. Taşlar ve dikenler insan karşısına dikilecek zorlukların yerine geçmektedir. İnsan, bu zorlukları yenmek için elinden geleni yapar, uğraşır, didinirse amacına ulaşır. Çünkü bu zorluklar, dayanma, direnç gücünü artırır, bizi kuvvetlendirir.

1706 da XII. Şarl ile Deli Petro arasında başlayan savaşta, Çar Petro sürekli olarak yenilmekte idi, bunun nedenini sordular kendisine. «Yenile yenile yenmesini öğreneceğim» karşılığını verdi. Gerçekten de 1700 yılında yapılan Paltova savaşında XII. Şarl, yaman bir bozguna uğradı. Petro, böylece yenile yenile yenmesini öğrendi.

Yüce Ata’mız, «Zafer, zafer benimdir, diyebilenindir. Muvaffakiyet, muvaffak olacağım diye başlayanın ve muvaffak oldum, diyebilenindir.» sözünü, zorlukların mutlaka yenileceğini anlatmak için söylemiştir. Yeter ki insan onu yenmeye azmetsin.

Edison, karşısına çıkan engellerle savaşıp onları yenmeseydi, bugün elektrik denilen şey olabilir miydi?Bir Fulton, bütün zorluklara göğüs germeseydi, buharlı makinayı yapabilir miydi? Atatürk, Türkiye’nin başına geçip var gücüyle çalışarak zorlukları yenmeseydi, Türk mucizesi meydana çıkabilir miydi?

Advertisement

Zorluklar insanlara güç verir. Yenilen her zorluk, çalışma azmimizi artırır, bizi kuvvetli yapar. Zorluklar, gerçek dostlarımızdır. Onlardan kaçacağımıza, sevelim, yaklaşalım ve yenmeye çalışalım.

Kompozisyon 2

YAŞAMIN ZORLUKLARI VE GÜLÜN DİKENLERİ

Bazı kimseler: «Yaşam güzeldir, zorlukları olmasa; gül güzeldir, dikenleri olmasa» derler. Bu, ne kadar yanlış bir düşüncedir. Yaşamı yaşam yapan, sevinçleri, güzellikleri yanında biraz da üzüntüleridir bence. Aynı zamanda, hiç gül dikensiz düşünülebilir mi? Diken gülün nasıl bir parçası ise, zorluklar, üzüntüler de yaşamın ayrılmaz parçalarıdır.

Her şeye iyi tarafından bakmayı öğrenmeli, zor veya kötü diye sızlanacağımıza, zorluğu ve güçlüğü yok etmeye çalışmalı, zorun yanında kolay, kötünün yanında iyi de olduğu için sevinmeliyiz. Hem bu zorluklar olmasa, biz de onları yenmeye, daha iyi bir düzeye çıkmaya çalışmasak, hayvanlardan ne farkımız olurdu?

Tanrı’ya, karşımıza güçlükler çıkarttığı için şükredelim. Çünkü o güçlükleri yendikçe mutlu oluyoruz ve mutlu oldukça da yaşam’a daha büyük bir istekle sarılıyoruz.


Leave A Reply