İpliği Pazara Çıkmak Ne Demektir? Deyiminin Anlamı Hikayesi ve Cümleler

0

İpliği Pazara Çıkmak ne demek? İpliği Pazara Çıkmak deyimin açıklaması, anlamı nedir? İpliği Pazara Çıkmak hikayesi, hakkında bilgi.

İpliği Pazara Çıkmak

İpliği Pazara Çıkmak Anlamı;

Kötü nitelik ve suçları ortaya çıkmak anlamında kullanılan bir deyimdir. Bu deyim günümüzde, hikâyesindeki mânânın bütün bütün aksine, “Hilesi hurdası belli oldu. Adı kötüye çıktı” anlamında kullanılır.

Deyimin Hikayesi;

Makinelerin hayatımıza girmediği eski devirlerde yün ve pamuğu evlerde genç kızlar ve kadınlar iplik haline getirir ve yumak şeklinde pazarda satışa çıkarırmış. İpliği güzel ve gereğince evirmek, her tarafını aynı incelikte, kusursuz, düğümsüz, kopuksuz yapabilmek ve bu şekilde yumaklamak öyle kolay bir marifet değilmiş. Genç kızların ipliğinin pazara çıkarılıp müşteriye sunulması bir övünç kaynağı imiş. Birinin ipliğini pazara çıkması onu hünerinin tescillenmesi anlamına gelirmiş.

Ancak zaman içinde deyimin hikâyesi ile bağlantısı kopmuş ve tam aksine bir anlam oluşmuştur. Çünkü hikâyedeki “ipliği pazara çıktı” ifadesi olumlu bir manayı işaret ederken bu ifade günümüzde olumsuz anlamda, önceleri fark edilmeyen kötü niteliklerin zamanla veya belirli bir olay ile açığa çıkması anlamında kullanılır.


Çok eski devirlerde iplik büken tezgâhlar, fabrikalar yok iken, yün ve pamuğu evlerde genç kızlar ve kadınlar eğirip büker ve yumak hâlinde pazarlarda satılırmış.

Bu ipliği güzel eğirmek, her tarafını aynı incelikte, kusursuz bükmek, düğümsüz, kopuksuz yumaklamak her kızın ve her kadının yapacağı iş değilmiş. Maharet isteyen bir işmiş.

Yeni yetişen kızların ipliği, pazarda beğenildi mi ve çabuk müşteri bulup satıldı mı, bir övünme vesilesi olurmuş:

“Haaa, şu Ahmet Ağa’nın kızı Nuriye mi? Onun ipliği pazara çıktı, herkes kapıştı, çok hünerli bir kızdır…” diye överlermiş.

Cümle İçinde Kullanımı;

  • Sen hiç merak etme, az kaldı ben onun ipliğini pazara çıkaracağım.
  • Kız gelip gerçekleri anlatınca adamın da ipliği pazara çıkmış oldu.
  • Eğer babama gidip her şeyi anlatırsa, ipliğimiz pazara çıkmış olur.
  • Günlüğü bulununca yaptıkları öğrenildi ve ipliği pazara çıktı.
  • Hiç kimse yaptıklarını sonsuza kadar saklayamaz, günün birinde mecburen ipliği pazara çıkar, bu kaçınılmazdır.

Leave A Reply