Irving Bacheller Kimdir?

0

Irving Bacheller Kimdir? Amerikalı bir roman yazarı ve gazeteci olan Irving Bacheller Kimdir? hayatı ve eserleri ile ilgili genel bilgiler.

Irving BachellerIrving Bacheller (d. 26 Eylül 1859, Pierpont, New York – ö. 24 Şubat 1950, White Plains, New York, ABD), romancı ve gazeteci. Kitaplarında genellikle New York’un yukarı kesimlerini ele almış, özellikle kırsal yörelerden tipleri etkileyici karakter betimlemeleriyle, güldürü öğesi de katarak anlatmıştır.

1882’de New York eyaletindeki Canton’da bulunan St. Lawrence Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra gazeteciliğe başladı. 1883’te Brooklyn’de makale, fotoğraf ve çizgi roman türü basılı malzeme ticareti yapan ilk çağdaş ajansı kurdu. Joseph Conrad, Rudyard Kipling ve Stephen Crane gibi yazarların yapıtlarının yanı sıra edebi olmayan yapıtların da dağıtımını yaptı. 1898’den 1900’e değin New York World’ün yayın yönetmenliğini üstlendi. Bir milyondan fazla satan Eben Holden: A Tale of the North Country (1900; Eben Holden: Kuzeyin Öyküsü) adlı yapıtıyla büyük üne kavuştu. Ücretli bir işçiyi ele alan roman, New York eyaletinin yukarı kesimindeki 19. yüzyıl çiftlik yaşamının özgün bir betimlemesini yapıyordu.

1812’de ingilizlere karşı açılan savaş sırasındaki Erie Gölü Çarpışması’nı anlattığı D’ri and I da (1901; D’ri ve Ben) tanınmış yapıtları arasındadır. The Light in the Clearing (1917; Açıklıktaki Işık) ve Başkan Lincoln’ı konu ettiği A Man For the Ages: A Story of the Builders of Democracy (1919; Çağın Adamı: Demokrasiyi Kuranların Öyküsü) kendisinin en sevdiği iki kitabıdır. Opinions of a Cheerful Yankee (1926; Şen Bir Amerikalının Düşündükleri), Corning up the Road (1928; Yetişirken), Me-mories of a North Country Boyhood (1928; Kuzeyli Gencin Anıları) ve From Stores of Memory ise (1938; Belleğin İçinden) otobiyografik yapıtlarıdır.


Leave A Reply