İş Yerindeki En Büyük Sanat, Yöneticinizi Nasıl Yönetirsiniz?

0

Neden çoğunlukla yönetici kursları yöneticinizi nasıl yöneteceğinizle ilgilenmek yerine, altınızda çalışan elemanları nasıl yöneteceğinizle ilgilenir?

Elektronik İnsan Kaynakları Uygulamaları: E-İK

Oysa siz size bağlı personelin işini yapmasını zaten sağlıyorsunuz ama üstünüzle aranızdaki ilişkiyi etkileyecek neler yapabilirsiniz?

Siz ve yöneticiniz birlikte bir takımsınız. Başarılarınız birbirine bağlı. Öyleyse ikinizinde çıkarlarına uyacak, verimli bir iş ilişkisini nasıl kurarsınız? Yöneticinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenmeye şu soruları sorarak şimdi başlayın:

Yöneticim Nasıl Biri?

Yöneticiniz işin sonucuna bakan biri mi yoksa bütün detayları bilmek isteyen biri mi? Eğer sadece işin sonucuyla ilgilenen bir insana çok fazla detay veriyorsanız çabuk hüsrana uğrarsınız; yöneticinizin sizin bir iş üstünde ne kadar çok çalıştığınızı önemsemediğini düşünmeye başlarsınız. Ama durum böyle değildir. İşin sonucuna bakan bir yönetici, size o işi verirken altyapınızın o iş için yeterli olduğuna inanmaktadır, çünkü güvenmiyor olsa zaten o işi size vermez. Patronu ondan sonuç beklemektedir ve o da sadece sonucu önemser. Eğer yöneticinizin kişiliğini oyunun başında anlamayı başarırsanız, işi ilişkilerinizde daha mutlu olursunuz.

İşletmelerde Çatışma Yönetimi Nasıl Olmalıdır? Alınabilecek Önlemler

Yöneticim sabah mı havasında, akşam mı?

Eğer yöneticinizin sabahları havasında olmadığını biliyorsanız, bir konu üzerinde tartışmak için onun randevu defterinde sabah ilk sıralarda yer almamaya çalışın. Saat 14:00’te yöneticinizi aynı konu hakkında daha anlayışlı ve yardımcı biri olarak bulabilirsiniz, bu saatlerde ikinci kahvesini de içmiş olacaktır.

Yöneticimin hedeflerine ulaşmasında ona destek olabiliyor muyum?

Yöneticinizin başarmaya veya bitirmeye çalıştığı işi iyi kavrarsanız, ona çok daha kolay yardım edebilirsiniz. Onun spesifik amaçlarını bilmek departmanınızın ne yöne gittiğini anlamanızı sağlayacaktır ve bu bilgileri kullanarak kendinize yöneticinizin öncelikli hedeflerine ulaşmasını sağlayacak bir yaklaşım kazandırabilirsiniz. Bu sizi onun gözünde takımın önemli bir parçası haline getirir, sonuçta o yükseldikçe siz de yükselirsiniz.

Onun benden beklediklerini açık ve net bir şekilde anlayabiliyor muyum?

Sadece bir avuç insan, kendisinden ne beklediğini açıkça belirten yöneticilerle çalışma şansını yakalayabilir. Çoğunlukla herkes elinden geldiğince kafasındakı boşlukları doldurmaya çalışır. Eğer üstünüz detaylara önem veren biriyse ona sizden beklenenin ne olması gerektiğini belirten bir yazı gönderin ve cevap ve onay için bekleyin. Eğer yöneticiniz fazla evrak görmekten hoşlanmıyorsa, doğrudan siz konuyu gündeme getirerek departmandaki rolünüz ve görev ve sorumluluklarınız hakkında, aralıklı olarak konuşmalar yapmaya çalışın. Yapabiliyorsanız bu görüşmeleri kaydetmeye çalışın ki elinizde kanıt olsun ve yöneticinizle hedefleriniz konusunda aynı kanıda olduğunuza emin olun.

Ofis Çalışanları

Yöneticimi ve departmanımı iyi göstermek için elimden geleni yapıyor muyum?

Kabul edin… Eğer yöneticiniz başkalarına iyi gözükürse siz de iyi gözükürsünüz. Üstlerinizin iyi bir imajı olmasını sağlayacak fırsatları her zaman dikkatle takip etmelisiniz. Eğer bu konuda yeni fikirleriniz varsa bunları onunla paylaşmalısınız ama bunu mümkün olduğunca gizlice ve göze batmadan yapmaya dikkat etmelisiniz, böylece departmanınızda krediniz daha da artacaktır ve bu durum kariyeriniz için çok iyidir.

Yöneticinizi bir kere idare etmeye başladınız mı göreceksiniz ki, onun için bir partner haline gelmişsiniz. Artık daha çok sorumluluk alıyor ve kariyer basamaklarını daha emin adımlarla çıkıyorsunuz. Bir deneyin, yöneticinizle olan ilişkinizi yönetmenin size kazandıracaklarını seveceksiniz.


Leave A Reply