Islık Dili Nedir?

0
Advertisement

Islık dili nedir, ne işe yarar? Islık dilini kimler kullanır, özellikleri nelerdir? Islık dili hakkında bilgi.

Islık Dili

Islık dili, ıslığın anlaşma aracı olarak kullanıldığı özel dildir. Konuşulan dile dayanan ıslık dilinde, ince-kalın, yüksek-alçak, sürekli-kesik sesler ve bazı kalıplar kullanılır.

Türkiye’de, başta Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy olmak üzere birçok çevre köyde kullanılmaktadır. Bir vadinin iki yamacındaki dağınık evlerde yaşayan Kuşköy halkı, ıslık dili sayesinde birbirleriyle uzaktan anlaşabilmektedir. Kuşköy’deki kadar yaygın ve ayrıntılı olmamakla birlikte, yörenin öteki köylerinde de ıslık dili gelişmiştir. Islık dilinin bu yöredeki örneğinde, Türkçedeki bütün ünsüz ve ünlülere yer verilmez; yalnızca ç,f,k ünsüzleri ve i,o,ö ünlüleriyle oluşturulan kalıplar kullanılır. Örneğin iföçö sesi “imece”, çofçof sesi “sabah”, çöççö sesi de “söyle” sözcüklerini ifade eder.

Islık dilinde çok sayıda sözcük kullanma olanağı yoktur. Ayrıca bir sözcüğün seslendirmesi, birden fazla kavramı akla getirebilmektedir. Bu yüzden ıslık diliyle, daha çok köyün ortak sorunlarına ilişkin kavramlar ya da herkesin anlamını sesin gelişinden az çok çıkarabileceği sözcükler anlatılabilmektedir. Meksika’nın Mazatek Yerli köylerinde, Kanarya Adalarından Gomera’da ve Fransız Pireneler’indeki Aas köyünde de, konuşulan dile dayanan ıslık dillerinin kullanıldığı saptanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply