İsraf İle İlgili Kompozisyon, İsraf Etmemek İle İlgili Yazı Örneği

0
Advertisement

İsraf, tasarrufun önemi, israf etmek ve zararları ile ilgili kompozisyon örneği, yazı örneği. İsraf hakkında kompozisyon, yazı.

israf

İSRAF

Annelerimiz uyarır; “Tabağındakileri bitir, onu bulamayanlar var.” Hatta arkasından da ekler “arkadan ağlar.” Böyle durumlarda hep “Hiç yemek ağlar mı” demek gelirdi içimden, annenin bir de tehlikeli terliği var, diyemezdim. Tabi belli bir yaşa gelene kadar nimetin neden bu kadar önemli olduğunu idrak etmek kolay olmuyor.

Sonraları, (sıyrılan tabaklardan sonra hafif kilolu) dünyanın bazı yerlerinde her gün bir çok çocuğun açlıktan öldüğünü öğrendim. Yaşadığım dünyada bir yerlerde birileri aç ve ekmek bulamıyor. Bizler bugün hangi ayakkabımızı giysek derdindeyken, birilerinin en büyük derdi açlık. Halbuki her gün milyonlarca kişi hiç ihtiyaçları olmadığı halde evlerini, karınlarını hatta çöplerini yemeklerle dolduruyor. Beş yıldızlı otellerin açık büfelerinde artan, tabaklardan çöpü boylayan yemekler bile yeter yapılan israflarının boyutları hakkında fikir sahibi olmaya.

Sadece yemek mi? Maalesef, içimize işlemiş israf. Her konuda mümkün ve her konuda da çekinmeden yapılıyor. En çok da en değerli şeyler israfa kurban gidiyor. Su gibi, zaman gibi. Gelecek su kıtlığına gebeyken, bizler suyu kullanmakta çok cömertiz. Aslında kullanmak değil, boşa akıtmakta, yok etmekte. Çünkü ihtiyaçtan kullanmak israfın tanımına ters düşer. Sanki sınırlı değilmiş ve gittikçe azalmıyormuş gibi zamanımızı planlamaz ve amaçsızca harcarız. Oysa ki akıllıca değerlendirilen ve kullanılan herşey yarar olarak kişiye geri döner.

Planlanan zaman, hayatı daha kaliteli yaşamayı sağlarken, dengeli kullanılan kaynaklar (su, elektrik, yemek, eşya vb.) cebimizi güldürür. İsraftan uzak durarak hem kendimize, hem de dünyadaki diğer insanlara faydalı olmak mümkün. O halde, tabağımızı bitirelim, bulamayanlar var 🙂

Advertisement

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply