İstikbal Göklerdedir İle İlgili Kompozisyon, Yazı Örneği

0
Advertisement

İstikbal göklerdedir ile ilgili yazı / kompozisyon. Atatürk İstikbal Göklerdedir derken neyi kastetmiştir. İstikbal Göklerdedir ne anlama gelir. Anlamı Nedir?

İstikbal Göklerdedir - Atatürk1930’lu yıllar dünyanın adım adım savaşa ilerlediği ve teknoloji savaşlarının başladığı dönemlerde Atatürk’ün söylemiş olduğu “İstikbal Göklerdedir” sözü oldukça manidardır. Bu iki kelime ile geleceğe ışık ve Türkiye’ye bir vizyon biçen Ulu Önder Atatürk bu vizyonunu sözde bırakmamış ve Türk Havacılığını inanaılmaz derecede desteklemiş ve önemsemiştir.

Atatürk çeşitli dönemlerde çeşitli cephelerde kumandanlık yaparak birçok savaş vermiştir. Özellikle Osmanlı’nın kaybettiği bir çok savaştan sonra sadece kara gücünün tek başına bir işe yaramadığını görmüş ve batılı devletlerin havacılık sektöründeki gelişmelerinin onlara neler kazandırabileceğini görmüştür. O dönemden sonra dünya tarihine bakacak olursak da Atatürk’ün ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır.

Özellikle Amerika’nın havacılık sektöründe ki muazzam gelişimi uzayın da fethine yol açmış ve bu sayede Amerika bir süper güç olma şansını kazanmış ve bu durumunu da halen bu şekilde devam ettirebilmektedir. En basidinden 1960’lı yıllarda Aya yılcukluk için çalışmalar başlatan NASA İngilizce diline binlerce kelime kazandırarak sadece teknolojilerinin değil dillerinin dahi gelişimine muazzam katkılarda bulunmuştur.

Atatürk “İstikbal Göklerdedir” diyerek çizdiği yolu maalesef ölümünden sonra kaybeden bir ülkede yaşıyoruz. Uçak üretmeye başlayan bir ülkeden %100 dışa bağımlı bir üljeye dönüşen Türkiye son dönemde ki atakları ile yeniden uzay ve havacılık çalışmalarına başlamıştır.

Atatürk manevi kızı Sabiha Gökçen’i pilot olarak yetiştirerek o dönemde ki toplumun yapısıda düşünülecek olursa muhteşem bir mesaj vermiştir. Hem bir kadının pilot olması hem de Atatürk gibi bir kurucunun kendi manevi kızına havacılık ile ilgili bir kariyer planlaması onun bu konuda ne kadar ciddi ve istekli olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda Atatürk yaşadığı dönemlerde yetenekli Türk gençlerinin de bu konuda daha uzman olan ülkelerde eğitim alarak oralarda kazandırdıkları uzmanlıkları Türk gençlerine aktarabilmelerine imkan da sağlamıştır.

Advertisement

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Leave A Reply