İstilacı Tür Ne Demek?

0
Advertisement

İstilacı tür ne demek? İstilacı tür ile ilgili olarak genel ve kısaca bilgi veren sayfamız ve istilacı türe bir örnek.

İstilacı Tür Ne Demek?

İstilacı tür, başka bir bölgeden getirilen ve getirildiği bölgede hızla çoğalarak diğer türlerin habitatlarını işgal eden türlerdir. İstilacı türlerin geniş bir hoş görü ve uyum yetenekleri olduğu için çeşitli ekolojik koşullarda yaşamını sürdürebilir.

Örneğin gümüşi havuz balığı olarak bilinen Carassius gibelio bırakıldığı gölde baskın olan kızıl kanat, eğrez, sazan gibi balıkların sayıca azalmasına neden olarak, aşırı bir şekilde artış göstermiş ve akarsu ve gölleri tehdit eder duruma geldiği tespit edilmiştir.

Beyşehir Gölünde İstilacı Tür

Sudak ya da tatlı su levreği denilen, ancak halkın dişli balık olarak adlandırdığı bir balık türü yetkililerce yaklaşık yirmi yıl önce göle ekilmiştir. Bunun amacı, göl balıkçılığını ticari ve endüstriyel düzeye yükseltmekti.

Beyşehir gölünde bir kısmı endemik olan yaklaşık on tür balık bulunmaktadır. Sudak balığı etobur olduğu için etle beslenir. Göldeki diğer balıklar ise, gölde mevcut planktonlarla beslenir ve dolaylı olarak gölün otlanmasını engelleyici yönde katkıda bulunur.

Advertisement

Dişli balık kendi dışındaki balıkları ve diğer su canlılarını yiyerek onların soylarının tükenmeye başlamasına neden oldu. Bu balık türü, yıllarca Beyşehir Gölü’nü yurt edinmiş balıkların soyunun azalmasına yol açtı.

Böylece bol miktarda tüketilen Kızılkanat ve Göğce gibi balıklar yok olmuştu. Yalnızca Sazan, Dişli denilen canavara pullu-sert derisi sayesinde direnebilen tek balık olarak gölde hayatını sürdürmektedir.

Ancak Dişli balık onun da yavrusunu yiyerek neslinin azalmasına yol açmaktadır. Otla beslenen balıkların yok olmasıyla gölde aşırı otlanma ortaya çıkmıştır. Bu olay, ekosistemlere bilinçsizce yapılan müdahalelerin ne gibi sonuçlar doğurduğunu açıkça göstermektedir.

Görüldüğü gibi, öngörü eksikliğinden kaynaklanan yanlış bir uygulama dünyanın en büyük tatlı su ekosistemlerinden olan Beyşehir Gölün’de canlılığı durma noktasına getirmiştir.


Leave A Reply