Italo Balbo Kimdir?

0

Italo Balbo kimdir ve ne yapmıştır? Italo Balbo hayatı, biyografisi, askeri ve siyasi kariyeri nasıldır, Italo Balbo hakkında bilgi.

Advertisement

Italo Balbo

Italo Balbo; (d. 6 Haziran 1896, Ferrara yakınları, İtalya – ö. 28 Haziran 1940, Tobruk, Libya), Mussolini döneminde hava kuvvetlerinin güçlendirilmesinde belirleyici rol oynayan faşist liderdir.

Floransa Üniversitesi’nde ve Roma’daki Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde öğrenim gördükten sonra, I. Dünya Savaşı’nda Alp Kolordusu’nda subay olarak görev yaptı. İlk faşistlerden biri olarak Kara Gömlekli milislerin Roma Yürüyüşü’nün (Ekim 1922) önderleri arasında yer aldı. Hızla yükseldi ve Mussolini‘nin iktidara gelmesinden hemen sonra milis komutanlığına (1923), ardından da Havacılık Bakanlığı müsteşarlığı (1926), havacılık bakanlığı (1929) ve hava mareşalliğine (1933) getirildi.

Askeri havacılığı olduğu kadar, ticari havacılığı da geliştiren Balbo, İtalya’nın hava gücünü göstermek için düzenlediği kıtalararası kitlesel gösteri uçuşlarıyla ün kazandı. Faşizmin en iyi propagandacılanndan biri olmasına karşın, İngiltere yanlısı tutumu ve İtalyanlar arasında giderek daha çok tutulması, Mussolini‘nin onu Libya valiliğine atayarak geri plana itmesine neden oldu. Tobruk limanında İtalyan birlikleri tarafından açılan ateşle uçağı düşürülen Balbo’nun ölümüyle ilgili olarak yapılan açıklamada, uçaktan gerekli tanıtıcı sinyallerin verilmediği bildirildi.

Advertisement


Leave A Reply