Ivan Passer Kimdir?

0
Advertisement

Ivan Passer kimdir ve ne yapmıştır? Ivan Passer hayatı, biyografisi, filmleri ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

Ivan Passer

Ivan Passer; (d. 1933, Prag, Çek Cumhuriyeti), ülkesinde adını duyurduktan sonra ABD’de filmler çeken Çek asıllı sinema yönetmenidir.

İki yıl Prag Sinema Okulu’nda (FAMU) öğrenim gördüyse de, ailesinin karşı çıkması nedeniyle okulu bitiremedi. Ama okulda tanıştığı, Milos Forman gibi arkadaşlarının filmlerinde çalışarak kendini geliştirdi. 1964’te çektiği ilk filmi Fadni odpoledne (Sıkıcı Bir Öğle Sonrası) futbol tutkusunu ele alıyordu ve ince gözlemlerle örülüydü. Önce başka bir filmin bölümü olarak tasarlanmış, ama umulandan uzun olunca bağımsız olarak gösterime çıkarılmıştı. Passer ikinci filmi Intimnl osvëtlentde (1966; Loş Işıklandırma) kendine özgü tavrını geliştirdi. Uluslararası alanda ilgi gören film. Forman gibi onu da Çekoslovak “Yeni Dalga”sının üyelerinden biri yaptı.

Çek Cumhuriyeti’nde başka film yapmayan Passer, İtalyan yapımcı Carlo Ponti’den de öneri almasına karşın ABD’ye gitti ve orada çalışmaya başladı. ABD’de yaptığı Born to Win (1971; Yenmek İçin Doğanlar), Law and Disorder (1974; Kanun ve Kargaşa), The Crime and the Passion (1976; Suç ve Tutku) ve Silver Bears’de (1977; Gümüş Ayılar) ülkesindeki başarıyı sürdüremedi. Ama 1981’de çektiği ve Vietnam’dan dönmüş bir askerin çevreyle uyumsuzluğunu anlatan Cutter’s Way (Cutter’ın Yolu) ve Lord Byron’ın İsviçre’de konuklarıyla geçirdiği bir yazı düş ve kâbuslarla yansıttığı Haunted Summer (1988; Meşum Yaz) ile yeniden dikkatleri çekti.

Advertisement

Leave A Reply