İvo Andriç Kimdir

0
Advertisement

Ünlü yazar İvo Andriç’in kısa yaşam öyküsü ve İvo Andriç’in eserleri hakkında bilgi.

İvo Andriçİvo Andriç, Yugoslav yazarı (Travnik 1892 – Belgrad 1975). Felsefe öğrenimi yaptığı sırada Birinci Dünya Savaşı çıkınca bir Sırp milliyetçisi suçlamasıyla Avusturya-Macaristan hükümetince hapsedildi; öğrenimini ancak 1923’te Graz Üniversitesi’nde tamamlayabildi.

Bu dönemin ilk ürünü şiirsel bir anlatımla dile getirdiği anılar, izlenimler toplamıdır: Ex Ponto (Denizden) 1919. Bundan sonraki işi dış işlerindeki diplomatlık görevleri oldu, böylece pek çok ülkede bulunmak, oraları tanımak olanağı buldu. Öykü ve romanlarının hemen hepsi konularını Bosna çevresinin insanları, görenekler, gelenekler, tarih ve sorunlar bakımından çok karışık ve çeşitli toplumsal yapısından alır.

Öykülerini, sonradan çeşitli başlıklar altında çevrilecek olan tek ad altında yayınladı: Pripovetke I (1924), II (1931), III (1936). En önemli romanları, insancı bakış ve sevgiyle dikkati çeken Bosna ürünleridir: Drina Köprüsü (Na.Drini Kuprija) 1945; Travnicka Kronika (Travnik Kronikleri) 1945; Gospodjica (Genç Kız) 1945; Uğursuz Avlu (Prokleta Avlija) 1960 vb. 1961’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. 1963’te Ljubav u Kasabi (Kasabada Bir Aşk) çıktı. Batı edebiyatının pek çok değerli eserini ana diline kazandırmaya da emek harcadı.


Leave A Reply