J Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler İsimleri Özellikleri, J İle Bitki

0
Advertisement

Baş harfi J olan sebze ve meyveler, bitkilerin isimleri, sebze, meyve çeşitleri listesi, tanıtımları. J harfiyle başlayan sebze ve meyveler

J Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler

jabuticaba

Kaynak: pixabay.com

JABUTİCABA MEYVESİ

Yaprak dökmeyen bir ağaçtır, yaprakları en fazla 7 santimetre uzunluğundadır, uygun suda ve orta-tam güneşte yetişir. En fazla 10 metre boyuna ulaşır, gövdesinin çapı 40 santimetre açık renklidir lekelidir. İlkbaharda ve yazın çiçek ve çok miktar meyve verir. Siyah kabuklu bir meyvedir. Doğal olarak yenebildiği gibi reçel, meyve suyu, likör, şarap ve sirke yapımında da kullanılır. Brezilya ve Portekiz’de yetişir.

jackfruit

Kaynak: pixabay.com

JACKFRUIT

Jackfruit hem meyvenin hem de yetiştiği ağacın adıdır. Jackfruit, 20 metreye kadar çıkabilen ağaçların dalları ve gövdeleri üzerinde büyür. Meyveler düz yeşil sapların ucunda küçük, çiçekli bakla gibi başlar. Olgunlaştıkça ve genişledikçe, çiçekler yüzlerce küçük, sert, koni biçimli çıkıntılar ortaya çıkarır. Tam olgunlukta Jackfruit, 80 santim uzunluğa ve 50 santimetre genişliğe kadar büyüyebilir.

Jalapeno

Kaynak: pixabay.com

JALAPENO

Meksika menşeli bir bitkidir. Olgun jalapenonun uzunluğu 5–9 cm dir. Yaygın olarak yeşil, nadiren olgunlaşmış kırmızı olarak satılan jalapeno adını Meksika, Veracruz’daki geleneksel olarak yetiştirildiği Jalapa’dan alır. Acı olmasına karşın ağzı yakmayan lezzetiyle bilinen ve diğer biberlere göre daha yoğun bir tada sahip olan “Jalapeno”, et yemeği, salata, dip sos, bulgur, pilav ve makarnanın yanı sıra; diğer mezeler ve çerezlerle de tüketilmektedir. Popüler kültürün etkisiyle dünyada yaygınlaşmıştır.

jambu

Kaynak: pixabay.com

JAMBU MEYVESİ

Jambu, Güneydoğu Asya’ya özgü bir meyvedir. Jambu meyvesi çan şeklinde bir meyvedir. Çiğ olarak tüketilebilir veya çeşitli yemekler ve tatlılar hazırlamak için kullanılabilir. Küçük bir elma büyüklüğünde olan meyve değişik renklerde olabilir. Kırmızı, pembe, yeşil renklerde olabilir. Ancak en bilineni parlak kırmızı renkte olanlarıdır.

Advertisement

Leave A Reply