Jacob Leisler Kimdir? Amerikalı Kolonici, İş Adamı ve Politikacının Hayatı

0
Advertisement

Jacob Leisler kimdir? Amerikalı işadamı ve politikacı Jacob Leisler’in biyografisi, yaşam öyküsü, siyasi kariyeri ve eserleri hakkında bilgiler.

Jacob Leisler

Jacob Leisler

Jacob Leisler ; (1640-1691), 1689-1691’de New York’ta kraliyet yetkililerine karşı bir isyana öncülük eden Amerikalı tüccar ve politikacı. Kalvinist bir din adamının oğlu olan Leisler, 31 Mart 1640’ta vaftiz edildiği Almanya’nın Frankfurt kentinde doğdu. 1660’ta Hollanda Batı Hindistan Şirketi’ne asker olarak kaydoldu ve New Holland’a (daha sonra New York oldu) gönderildi. Üç yıl sonra müreffeh bir şarap tüccarının dul eşiyle evlendi ve kendi başına zengin oldu. 1689’a kadar politik olarak aktif değildi.

O zamanlar New York, New England Dominion’un bir parçasıydı. Yasama meclisi ortadan kaldırılmıştı ve uzun vadeli bir ekonomik durgunluk sürüyordu. Mevcut liderlik iktidara yerleşmişti. 1688’de İngiltere’de II. James’in devrilmesi, Hollandalı ve İngiliz Protestanların Katolikler, Kızılderililer ve Fransızlar arasında bir ittifaktan korktukları için Suffolk, Westchester, Queens ve nihayetinde New York eyaletlerinde isyanlara yol açtı.

Milisler 31 Mayıs 1689’da New York City kalesini ele geçirdi ve bir güvenlik komitesi Leisler’i kaptan ve daha sonra komutan yaptı. Leisler hoşnutsuzları tutukladı, belediye seçimleri düzenledi ve yetkisini Albany’ye kadar genişletmeye çalıştı. 10 Aralık 1689’da, eski vali yardımcısına veya geçici olarak otoriteyi devralan kişiye yönelik kraliyet talimatları geldi. Leisler daha sonra vali yardımcısı olarak iktidarı talep etti ve bir seçmeli meclisi yeniden kurdu. Albany, Fransızlar ve Kızılderililerin Şubat 1960’ta Schenectady’yi görevden almalarından sonra geldi. Mayıs ayında Leisler, Massachusetts, Plymouth, Connecticut ve New York‘tan gelen delegelerin Kanada’ya karşı bir sefer planladığı, ancak başarısız olan bir sömürgeler arası kongre çağrısında bulundu.

Henry Sloughter, İngiliz hükümdarları William ve Mary tarafından vali olarak atanmış olsa da, Kaptan Richard Ingoldesby ondan önce New York’a geldi ve Ocak 1691’de geldi. Leisler, kaptanın kaleyi teslim etmesi talebine boyun eğmeyi reddetti ve savaş başladı. 19. İki gün sonra gelen Sloughter, Leisler ve yardımcılarını vatana ihanet, sahtecilik ve cinayetle suçlayarak tutukladı. Leisler mahkemenin yetkisini reddetti ve damadı Jacob Milborne ile birlikte mahkum edildi. 17 Mayıs 1691’de asıldılar ve kafaları kesildi. Daha sonra, cezaları geri alındı ​​ve el konulan malvarlıkları iade edildi. Onun asılarak infaz edilmesi yirmi yıl boyunca New York siyasetine egemen oldu.

Advertisement

Leave A Reply