Jakafi İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Jakafi ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Jakafi yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Jakafi neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Jakafi

Jakafi

Kullanımları

Bu ilaç bazı kemik iliği bozukluklarını (miyelofibroz, polisitemi vera) tedavi etmek için kullanılır. Vücudunuzun büyüme faktörleri adı verilen maddeler üretmesini engelleyerek çalışır. Büyüme faktörleri hücrelerin büyümesine ve bölünmesine ve bu bozukluklarda bulunan kan hücresi ve dalak sorunlarına neden olur. Ruxolitinib, kinaz inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Bu bozukluklar için bir tedavi olmamasına rağmen, ruxolitinib, karın rahatsızlığı, sol kaburgaların altındaki ağrı, yemeklerden erken dolgunluk hissi, gece terlemeleri, kaşıntı ve kemik / kas ağrısı gibi bazı semptomlara yardımcı olabilir.

Ruxolitinib ayrıca belirli kök hücre veya kemik iliği nakillerinden sonra ortaya çıkabilecek belirli bir problemi tedavi etmek için kullanılır (greft ve konak hastalığa karşı). Vücudunuzun savunma sistemini (bağışıklık sistemi) zayıflatarak çalışır.

Jakafi nasıl kullanılır?

Ruxolitinib kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde iki kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Tabletleri yutamıyorsanız, doktorunuza bu ilacı almanın diğer yollarını sorun.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza, laboratuvar test sonuçlarına, tedaviye yanıtı ve alabileceğiniz diğer ilaçları temel alır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun.

Doktorunuz veya eczacınız bunu güvenle yapabileceğinizi söylemedikçe, bu ilacı kullanırken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt, bu ilaçla yan etki şansını artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Doktorunuza danışmadan ruxolitinib almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Ayrıca ateş, nefes darlığı, baş dönmesi ve olağandışı kanama / morarma gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu ilaçla tedaviyi durdururken bu semptomları önlemek için doktorunuz dozunuzu kademeli olarak azaltabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın. Yeni veya kötüleşen semptomları hemen bildirin.

Belirtileriniz düzelmiyorsa veya kötüleşiyorsa doktorunuza bildirin.

Advertisement

Yan etkiler

Baş dönmesi, ishal, baş ağrısı, kilo alımı veya gaz oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilacı kullanan kişilerin ciddi yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, doktorunuz bu ilacı reçete etmiştir, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde izlenmesi riskinizi azaltabilir.

Olağandışı yorgunluk, kolay kanama / morarma, olağandışı cilt değişiklikleri gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç enfeksiyonlarla mücadele yeteneğinizi azaltabilir. Bu, ciddi (nadiren ölümcül) bir enfeksiyona yakalanmanıza veya daha kötü bir enfeksiyon geçirmenize neden olabilir. Herhangi bir enfeksiyon belirtiniz varsa (ateş, titreme, öksürük, ağrılı deri döküntüsü / kabarcıklar, sürekli boğaz ağrısı gibi) derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç ayrıca nadir fakat çok ciddi (bazen ölümcül) bir beyin enfeksiyonu (progresif multifokal lökoensefalopati-PML) alma riskinizi de artırabilir. Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen tıbbi yardım alın: sakarlık, koordinasyon kaybı, halsizlik, düşünmenizde ani değişiklik (karışıklık, konsantrasyon zorluğu), kaslarınızı hareket ettirmede zorluk, konuşma sorunları, nöbet, görme değişiklikleri.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Ruxolitinib almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle şu andaki / geçmiş / geri dönen enfeksiyonlar (tüberküloz gibi), böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, cilt kanseri.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ruxolitinib enfeksiyon kapma olasılığını artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Bu nedenle, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonları olan kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip, tüberküloz gibi) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Advertisement

Doktorunuzun onayı olmadan aşılar / aşılar yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra 2 hafta boyunca emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: bağışıklık sistemini zayıflatan / enfeksiyon riskini artıran diğer ilaçlar (natalizumab, rituximab gibi).


Leave A Reply