James Abram Garfield Kimdir? Amerika Birleşik Devletlerinin 20. Başkanının Hayatı

0
Advertisement

James Abram Garfield Kimdir? Amerika Birleşik Devletlerinin 20. Başkanı James Abram Garfield hayatı, biyografisi, başkanlık dönemi ile ilgili bilgi.

James Abram Garfield; (1831-1881), Amerika Birleşik Devletleri’nin 20. başkanı. Göreve başladıktan dört ay sonra bir suikastçının kurşunuyla ölümcül şekilde yaralandı. Yönetimi, patronaj, Star Route sahtekarlıklarının ifşa edilmesi ve Latin Amerika’ya yönelik daha dostane bir politikanın başlangıcı konusundaki mücadelesiyle hatırlanıyor. Garfield hiç başkan olmasaydı, Temsilciler Meclisi’ndeki seçkin hizmeti ona Amerikan tarihinde bir yer kazandırabilirdi.

Erken Yaşam ve Kariyer:

James Abram Garfield, Abram ve Eliza Ballou Garfield’ın beş çocuğunun en küçüğü olarak 19 Kasım 1831’de Ohio, Cleveland yakınlarındaki bir kütük kulübede doğdu. 1833’te dul kalan annesi tarafından büyütülen James, yoksulluk içinde büyüdü. Zeki ve öğrenmeye hevesli olmasına rağmen, çok az eğitim alarak 17 yaşına girdi. 1848’de kendi başına yola çıktı ve bir kanal teknesinde çalıştı, ancak yaklaşık altı hafta sonra ciddi şekilde hastalanarak eve döndü. Nekahat döneminde eğitim almaya karar verdi.

Sonraki on yıl boyunca din ve akademik yaşam Garfield’ı işgal etti. Bir seminere katıldı, bölge okullarında öğretmenlik yaptı ve 1851’den 1854’e kadar, şimdi Hiram Koleji olan Western Reserve Eklektik Enstitüsü’nde okudu ve ders verdi. Bu yıllar boyunca Garfield, dar görüşlü ve küçük bir arkadaş çevresi olan, içe dönük bir insandı. Son derece dindar biri olarak, Mesih’in Müritlerinin öğretilerini gayretle benimsedi ve vaaz etti. Bir Mürit okulu olan Eklektik’ten Williams Koleji’ne girdi. 1856’da onur derecesiyle mezun oldu.

James Abram Garfield

Kaynak : wikipedia.org

Garfield, Hiram’a döndü, 1858’de Eklektik’in müdürü oldu ve okula yeni bir hayat aşıladı. Vaaz verdi, evliliklerde ve cenazelerde görev yaptı ve konferanslar verdi. Bu yıllarda Garfield köleliğe karşı çıktı ve siyasetle ilgilenmeye başladı. 1859’da Ohio Senatosu’na Cumhuriyetçi olarak seçildi ve burada köleliği ve ayrılmayı kınadı, gerekirse Birliği korumak için gücü savundu. Hukuk okudu ve baroya kabul edildi. 1858’de eski bir sınıf arkadaşı olan Lucretia Rudolph ile evlendi.

İç Savaş Hizmeti:

İç Savaşta Garfield, yarbaylıktan tümgeneralliğe yükseldi. Taktik, strateji ve savaş ile siyaset arasındaki ilişki hakkında sağlam bir anlayış sergileyerek mükemmel bir askeri liderlik sağladı. Başından beri kölelerin özgürleşmesini ve Güney’in fethini destekledi.

Advertisement

İlk savaş alanı görevi, Doğu Kentucky’den işgalci Konfederasyonları süren bir tugayın başındaydı. Shiloh ve Korint kampanyalarında başka bir tugayı yönetti, ardından hastalık izniyle eve döndü.

1863’te Garfield, Cumberland Ordusu komutanı General William S. Rosecrans’ın kurmay başkanı oldu ve Tullahoma ve Chickamauga kampanyalarında görev yaptı. Kahramanca yer aldığı Chickamauga Savaşı’ndan sonra Garfield, 1862’de seçildiği ABD Temsilciler Meclisi’ne girmek için komisyonundan istifa etti.

Kongrede Kariyer:

Garfield, 1863’ten 1880’e kadar Meclis’te görev yaptı. Genel olarak zeki, ulusal bir görüşe sahipti ve görüşleri genellikle ılımlıydı. İdealizmi pratiklikle yumuşattı. Çok çalıştı, iyi konuştu ve yazdı. 1871’den 1875’e kadar ödenekler komitesinin başkanıydı.

Yeniden Yapılanma sırasında Garfield, Zencilerin oy hakkını, kongrenin Yeniden Yapılanmasını ve Başkan Andrew Johnson’ın görevden alınmasını desteklemede Radikal Cumhuriyetçilerin yanında yer aldı. Ancak olaylar yavaş yavaş onu Güney’deki ilerlemenin yalnızca eğitim, ticari girişim ve zamanla geleceğine ikna etti.

Muhafazakar bir para politikasının açık bir savunucusu olan Garfield, madeni para ödemelerinin yeniden başlatılmasını ve devlet borçlarının madeni para olarak ödenmesini istedi. Aşırı değerli gümüş sikkelerine karşı olmasına rağmen, sağlam bir bimetalik standart olasılığıyla ilgilenmeye başladı.

Garfield, Amerikan endüstrisinin tarife destekleri olmadan rekabet edebileceği zamanı arayan ılımlı bir korumacıydı. Onun sicili, partisinin 1880’de ev endüstrisinin korunmasını önde gelen bir sorun haline getirmesini sağladı.

Advertisement

Garfield, demokrasinin büyük umudunun eğitimde yattığına inanıyordu. ABD Eğitim Bakanlığı’nın (daha sonra Bürosu) kurulmasında Meclis lideriydi. Sağır kişilerin eğitimini destekledi, Smithsonian Enstitüsü’nün naibi olarak hizmet etti ve ABD Jeolojik Araştırması’nın oluşturulmasına yardımcı oldu.

Üç ciddi olay ile Garfield, halka açık bir adam olarak dürüstlüğünü yansıtıyor gibi görünen eylemleri nedeniyle geniş çapta eleştirildi. En ünlüsü Crédit Mobilier skandalı olan bu olaylar, önemli bir kongre kariyerini engellememelidir. Bugün onun zayıflıklarının karakterden çok yargıdan kaynaklandığı görülüyor.

Garfield, tartışmalı 1876 seçimlerini çözmek için kurulan seçim komisyonunda görev yapan Rutherford B. Hayes başkanının seçilmesine yardımcı oldu. Hayes yönetimi sırasında Meclis’in azınlık lideriydi. Ocak 1880’de ABD Senatosu’na seçildi.

Ancak Garfield’ın Senato koltuğuna oturma şansı hiç olmadı. Mayıs 1880’de Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyon’a delege oldu. Kendisi için bir başkanlık hareketinin başladığı tanınmış bir parti lideri, çok olumlu bir ilgi gördü. Garfield, John Sherman’ın adını başkan adaylığına koydu. 34 oylamada Ulysses S. Grant, James G. Blaine veya Sherman aday gösterilmedikten sonra, Blaine ve Sherman’ın destekçileri Garfield üzerinde birleşti ve 36. oylamayı kazandı.

Garfield’ın mütevazi kökeni, siyasi sicili, bir aday olarak davranışı, güçlü bir Cumhuriyetçi kampanyası ve rakibinin siyasi deneyimsizliği, dar bir zafer getirdi.

Başkanlık:

Yeni başkan, 1.80 boyunda ve 210 kilo ağırlığında, iri yarı bir adamdı. Açık kahverengi saçları ve gri benekli sakalı vardı. Beyaz Saray’daki ayları az da olsa yoğun ve dramatikti. Başkan ve New York’un Cumhuriyetçi şefi Senatör Roscoe Conkling arasında New York siyasi atamaları üzerine bir mücadele ve Garfield’ın zaferi onun prestijini artırdı ve başkanlık gücünü güçlendirdi. Batı’daki posta sözleşmelerini içeren Star Route dolandırıcılıklarının ortaya çıkması bir sansasyon yarattı. Garfield’ın yönlendirmesi altında Dışişleri Bakanı James G. Blaine, Latin Amerika ile gelişmiş ilişkilerin temellerini atmaya başladı. Gelişmeler, güçlü bir yönetimin habercisi gibiydi.

2 Temmuz 1881’de Garfield, Washington’daki bir tren istasyonunda vuruldu. Suikastçı Charles J. Guiteau, isimli akli dengesi yerinde olmayan bir adamdı. Başkan 19 Eylül’de 19 Eylül 1881, Elberon, Long Branch, New Jersey, ABD öldü.

Kaynak – 2 (Kısa Bilgi)

James Abram Garfield Amerika Birleşik Devletleri’nin 20. başkanıdır. (Cleveland/Orange 1831-New Jersey/ Elberon 1881). 1856’da “İsa’nın Çömezleri” adlı bir tarikat tarafından yönetilen Williams Koleji’ni bitirdikten sonra dinci Hiram Akademisi’nde önce öğretmen, ardından da müdür oldu. 1859’da yeni kurulan Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak Ohio Eyalet Senatosu’na seçildi. Yarbay olarak katıldığı İç Savaş’ta büyük yararlıklar göstermesi üzerine tuğgeneralliğe yükseltildi. 1862’de ABD Temsilcileri Meclisi’ne seçilmesi üzerine, 1863’te Chickamauga Meydan Savaşı’ndan sonra ordudan ayrılarak yeni görevine başladı. 1863’ten 1880’e kadar görev yaptığı Temsilciler Meclisi’nde Radikal Cumhuriyetçiler ile işbirliğine giderek Zenci haklarını destekledi. 1876’nın tartışmalı seçimlerinde Rutherford B.Hayes’in başkan seçilmesinde büyük payı oldu. 1880’de Senato’ya girdi. 1881 Seçimleri’nde Cumhuriyetçilerin adayı olarak çok az bir oy farkıyla (10 bin) ABD’nin 20. başkanı seçildi. Göreve başladıktan 4 ay sonra Washington Garı’nda uğradığı bir suikast sonucunda 80 gün sonra yaşamını yitirdi.


Leave A Reply