James Paget Kimdir? Çalışmaları

0
Advertisement

James Paget kimdir ve ne yapmıştır? James Paget hayatı, biyografisi, tıp alanındaki çalışmaları ve Paget hastalığı hakkında bilgi.

James Paget

James Paget; 1. baronet (d. 11 Ocak 1814, Yarmouth, Norfolk. – ö. 30 Aralık 1899, Londra, İngiltere), İngiliz cerrah ve fizyoloji bilginidir. Rudolf Virchow’la birlikte patoloji biliminin kurucusu olarak kabul edilir.

Londra’da St. Bartholomew Hastanesi’nde çalıştı. Kraliyet Cerrahlık Okulu’nda anatomi ve cerrahi dersleri verdi, çeşitli yöneticilik görevlerinde bulundu. Kraliçe Victoria nın başcerrahlığını yaptı. İngiliz anatomi bilgini Richard Owen’in Trichina spiralis adını verdiği asalağın insan kasında trişinoz enfeksiyonuna neden olduğunu buldu. Meme kanseri üzerine çalışmalar yaparken orta yaşın üzerindeki kadınlarda meme başı çevresinde ortaya çıkan iltihaplı kanser dokusunu, ayrıca kendi adıyla tanınan bir kemik hastalığını tanımladı. Kemik iliğindeki kötü huylu urlarda ampütasyon yerine yalnız urun ameliyatla çıkarılmasını önerdi. Yapıtları arasında Lectures on Tumours (1851; Urlar Üzerine Dersler), Lectures in Surgical Pathology (1863; Cerrahi Patoloji Dersleri) ve Clinical Lectures and Essays (1875; Klinik Dersleri) sayılabilir.

Paget hastalığı, orta yaşlarda sıkça görülen, kemik dokusunda dönüşümlü olarak yıkım ve yapım evreleriyle ilerleyen kronik hastalıktır. Kemiklerde biçim bozukluğu, kırıklar ve kalsiyum metabolizması dengesizliğine neden olur. Hasta kemikte Osteosarkom çıkması olanağı yüksektir. En sık erkeklerde, uzun kemikler, omurlar, leğen kemiği ve kafatası kemiklerinde görülür. Kemik yıkımı evresinde kemikler yumuşar; kanın bu bölgede toplanması kalp dolaşım bozukluklarına yol açabilir. Yıkılan kemikten açığa çıkan kalsiyumun kana geçmesi böbrek taşlarının oluşmasına ya da kalsiyum zehirlenmesine neden olabilir. Kemik yapımı evresinde kemik dokusunun yoğunluğu artar, çok çabuk ve kolayca kırılabilir.

PAGET HASTALIĞI NEDİR? DETAYLI BİLGİ

Advertisement

Leave A Reply