Jean Baptiste Bourguignon d’Anville Kimdir?

0
Advertisement

Jean Baptiste Bourguignon d’Anville kimdir ve ne yapmıştır? Jean Baptiste Bourguignon d’Anville hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Jean Baptiste Bourguignon d’Anville

Jean Baptiste Bourguignon d’Anville; (d. 11 Temmuz 1697, Paris – ö. 28 Ocak 1782, Paris, Fransa), harita yapımı standartlarını büyük ölçüde geliştirmiş, coğrafyacı, haritacı ve klasik bilgindir. Kesinliği ve açıklığıyla ün kazanan haritalarına zaman zaman değerli kaynaklar da eklemiştir. Çoğu antik ve ortaçağ coğrafyasına ilişkin olan yapıtları, onun kaynak seçme ve kullanmadaki titizliğini gösterir. Belli konumların astronomi yardımıyla belirlenmiş olduğu durumlarda ölçümleri bu bilgilere göre değiştiren Anville’in konusundaki üstünlüğü, 1773’te Fransa kraliyet coğrafyacısı olarak atanmasıyla resmen tanındı.

Anville, önemli haritalarının ilki olan, 1735’te hazırladığı Çin haritalarını, Cizvitlerin bu ülkedeki incelemelerine dayandırmıştı. İtalya ile ilgili çalışmasıyla (1743), daha önce yapılmış haritalardaki pek çok hatayı düzeltti. Daha sonra Afrika’nın (1749), Asya’nın (1751), Hindistan’ın (1752) ve her iki yarıkürenin (1761) haritalarını yaptı. 19. yüzyıl keşiflerine değin en güvenilir kaynak olarak kalan Afrika ile ilgili yapıtlarıyla, bu kıtanın iç bölümlerine ilişkin pek çok uydurma bilgiyi ortadan kaldırdı. Anville’in çalışmalarının çoğu Paris’teki Ulusal Kitaplık’ta bulunmaktadır.


Leave A Reply