Jean Baptiste Pigalle Kimdir?

0
Advertisement

Jean-Baptiste Pigalle kimdir? Fransız heykel sanatçısı olan Jean-Baptiste Pigalle hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Jean-Baptiste Pigalle Kimdir?

Jean-Baptiste PigalleJean-Baptiste Pigalle, (d. 26 Ocak 1714, Paris – ö. 21 Ağustos 1785, Paris, Fransa), değişik üsluplarda yaptığı özgün yapıtlarıyla tanınan Fransız heykelci.

Ailesinden birçok usta marangoz yetişmişti. Jean-Baptiste Pigalle 18 yaşına gelmeden Robert Le Lorrain, sonra da Jean-Baptiste Lemoyne ile çalıştı. 1735’te Roma Ödülü’nü kazanamayınca kendi olanakları ile Roma’ya gitti. 1736-39 arasında kaldığı bu kentte en ünlü heykeli sayılan “Sandallarını Bağlayan Mercurius”u yaptı. Paris’e döndükten sonra çeşitli kiliseler için çalıştı.

“Mercurius”un mermer bir kopyasıyla 1744’te Kraliyet Akademisi’ne üye seçildi. Yapıt o kadar beğenildi ki, XV. Louis ona Prusya kralı II. Friedrich’e armağan etmek için gerçek insan boyutlarında mermer bir Mercurius heykeli ısmarladı. Pigalle 1752’de akademiye profesör olarak atandı.

1750’den 1758’e değin koruması altında çalıştığı Madame de Pompadour için “Dostluk ve Aşk” (1758, Louvre Müzesi, Paris) gibi, alegorik figürlerden oluşan grup heykelleri yaptı. Rokoko üslubunda küçük boy çocuk heykelleri de vardır. “Diderot” (1777, Louvre Müzesi. Paris), “Çıplak Voltaire” (1776, Louvre Müzesi, Paris) en önemli portre çalışmalanndandır. Mezar anıtları da yapan Jean-Baptiste Pigalle, doğalcı eğilimlerini döneminin geleneksel klasik formülleriyle uyumlu biçimde bağdaştıramamışsa da, cesur, yenilikçi ve çekici bir üslup geliştirmişti.

Advertisement

Leave A Reply