Jerome Clarke Hunsaker Kimdir? Hayatı ve Havacılığa Katkı Çalışmaları

0
Advertisement

Jerome Clarke Hunsaker kimdir ve ne yapmıştır? Jerome Clarke Hunsaker hayatı, biyografisi, çalışmaları, tasarımları hakkında bilgi.

Jerome Clarke Hunsaker

Jerome Clarke Hunsaker

Jerome Clarke Hunsaker;(d. 26 Ağustos 1886, Creston, Iowa – ö. 10 Eylül 1984, Boston, ABD), hava gemisi ve deniz uçağı tasarımlarında önemli gelişmeler sağlayan ABD’li aeronotik mühendisidir.

1908’de Maryland, Annapolis’teki ABD Deniz Kuvvetleri Akademisi’nden mezun olan Hunsaker, deniz kuvvetlerinde istihkâma olarak çalışmaya başladı. 1909’da öğrenim görmesi için Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne (MİT) gönderildi ve 1912’de buradan mezun oldu. 1913-14 yıllarında çeşitli Avrupa ülkelerini gezerek havacılık alanında kaydedilen gelişmeleri inceledi ve daha sonra MİT’e dönerek ABD’deki ilk aerodinamik ve uçak tasarımı derslerini vermeye başladı, ayrıca Donald W. Douglas ile birlikte ilk rüzgâr tünelinin yapımını gerçekleştirdi. 1914-23 arasında ABD Deniz Kuvvetleri’nin uçak tasarım çalışmalarını yönetti. 1919 baharında, tasarımını Hunsaker’ın yaptığı “NC4” deniz uçağı, Asor Adaları üzerinden ilk okyanus aşırı uçuşu gerçekleştirdi. Hunsaker ayrıca, hidrojen yerine helyumun kullanıldığı ilk hava gemisi olan “Shenandoah”ın tasarımını gerçekleştirdi.

ABD Havacılık Bürosu’nun tasarım bölümünü de yöneten Hunsaker, bu dönemde, uçak gemilerine fırlatma ve durdurma sistemlerinin yerleştirilmesi, bu gemilere iniş-kalkış yapabilen hafif uçakların ve ayrıca torpil uçaklarının yapımı ve radyal hava soğutmalı uçak motorlarının geliştirilmesi çalışmalarına katkılarda bulundu.

1926’da deniz kuvvetlerindeki görevinden ayrılarak Bell Laboratuvarları’na girdi. Burada, uçak haberleşme sistemleri üzerinde çalıştı, ayrıca askeri ve ticari amaçlı uçaklar için hava durumu bildirme servislerinin kurulmasını sağladı. 1928-33 arasında Goodyear Zeppelin Corporation’ın başkan yardımcılığını yaptı ve daha sonra MİT’e dönerek itme teknikleri, aerodinamik, ölçü aletleri ve kumanda sistemleri üzerine dersler verdi, 1951’de emekli oluncaya değin enstitünün uçak ve makine mühendisliği bölümlerini yönetti. 1938-58 arasında Ulusal Havacılık Danışma Komitesi’nde görev yapan Hunsaker, 1941-57 arasında da komitenin başkanlığını üstlendi.

Advertisement

Leave A Reply