Jock Itch (Kasık Mantarı) Nedir? Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

0
Advertisement

Jock Itch (Kasık Mantarı) Nedir , neden olur? Jock Itch (Kasık Mantarı) belirtileri, önleme yolları ve evde tedavi seçenekleri nelerdir?

Jock Itch nedir?

Tinea cruris, en çok Jock Itch (kasık mantarı) olarak bilinir, cildin mantar enfeksiyonudur. Tinea adı verilen bir grup deri mantarı enfeksiyonuna aittir. Diğer tinea enfeksiyonları gibi, Jock Itch dermatofitler olarak bilinen küf benzeri mantarlar neden olur. Bu mikroskobik mantarlar hem ciltte hem de saç ve tırnaklarda yaşar.

jock itch

Tipik olarak zararsızdırlar, ancak ılık, nemli alanlarda gelişmelerine izin verildiğinde hızla çoğalır ve enfeksiyonlara neden olabilirler. Bu nedenle Jock Itch genellikle kasık, iç uyluk ve kalça çevresindeki deride gelişir.

Jock Itch en çok erkeklerde ve ergen erkeklerde görülür. Enfeksiyon genellikle kaşıntı yapan veya yanan döküntülere neden olur. Etkilenen bölgeler kırmızı, pul pul olabilir. Jock Itch rahatsız edici olsa da, tipik olarak hafif bir enfeksiyondur. Hızlı bir şekilde tedavi edilmesi semptomları en aza indirir ve enfeksiyonun yayılmasını önler.

Çoğu insan topikal antifungal ilaçlar uygulayarak ve etkilenen bölgeyi temiz ve kuru tutarak rahatlama sağlar.

Advertisement

Jock Itch belirtileri nelerdir?

Etkilenen bölgedeki yaygın kaşıntı şunları içerir:

 • kırmızılık
 • kalıcı kaşıntı
 • yanma hissi
 • ciltte pul pul dökülme, soyulma veya çatlama
 • egzersiz veya aktivite ile kötüleşen döküntü
 • ten rengindeki değişiklikler
 • düzelmeyen veya kötüleşmeyen veya tezgah üstü hidrokortizon (kaşıntı önleyici) kremle yayılan döküntü

Jock Itch tipik olarak kasık ve iç uylukları etkiler. Karın ve kalçalara yayılabilir, ancak skrotum genellikle etkilenmez.

Jock Itche ne sebep olur?

Jock Itch dermatofit adı verilen bir grup mantar neden olur. Bu mantarlar doğal olarak cildinizde yaşar ve normalde sorun yaratmaz. Bununla birlikte, egzersiz yaptıktan sonra terle ıslanmış kıyafetlerle kaldığınızda, uzun süre neme maruz kalmak mantarların hızla çoğalmasına izin verebilir.

Kasık bölgenizde aşırı derecede dermatofit varsa, bu Jock Itch olarak bilinen enfeksiyona neden olur.

Jock Itche neden olan mantar oldukça bulaşıcıdır. Mantar enfeksiyonunu, enfekte olmuş bir kişiyle yakın kişisel temas veya enfekte olmuş bir kişinin yıkanmamış giysileri ile temas yoluyla alabilirsiniz.

“Jock Itch” terimi, sadece sporcuların enfeksiyonu geliştirdiği izlenimini verebilir, ancak herkesin başına gelebilir. Aşırı kilolu olanlarda olma olasılığı daha yüksektir, çünkü mantar terlemeye eğilimli cilt kıvrımlarında gelişebilir.

Advertisement

Önleyici bir önlem olarak, kasık ve koltuk altı bölgelerinde her gün sabun ve su ile yıkamak önemlidir. Giysilere uzun süre nem ve sürtünmeye maruz kalma ile de tetiklenebilir.

Jock kaşıntı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz büyük olasılıkla fiziksel bir muayene yaparak ve cildin etkilenen bölgesini inceleyerek jock kaşıntısını teşhis edebilecektir.

Bazı durumlarda, doktorunuz durumu teşhis etmeye yardımcı olmak için bölgeden bazı cilt hücreleri kazıntıları alabilir. Bu ayrıca sedef hastalığı gibi diğer cilt bozukluklarının dışlanmasına da yardımcı olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Çoğu durumda, Jock Itch evde etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Enfeksiyondan kurtulmak için aşağıdaki ilaçları deneyebilirsiniz:

 • Etkilenen bölgeye reçetesiz satılan bir antifungal krem, toz veya sprey uygulayın.
 • Etkilenen bölgeyi sabun ve ılık suyla iyice yıkayın.
 • Banyo ve egzersizden sonra etkilenen bölgeyi iyice kurulayın.
 • Giysileri ve iç çamaşırlarını her gün değiştirin.
 • Bol pamuklu giysiler giyin.
 • Atlet ayağı gibi diğer mantar enfeksiyonlarını tedavi edin.

Ne zaman doktorumu görmeliyim?

İki haftalık evde tedaviden sonra belirtileriniz düzelmezse, doktorunuzu görmek için randevu almalısınız. Hemen tedavi gerektiren ikincil bir enfeksiyon geliştirmiş olabilirsiniz.

Jock Itch varsa, ancak reçetesiz satılan ilaçlara ve ev ilaçlarına cevap vermiyorsa, doktorunuz daha güçlü bir şey reçete edebilir.

Oral antifungal ilaçlar, mide ve baş ağrısı gibi hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, bunları doktorunuzla görüştüğünüzden emin olun.

Nasıl önlenebilir?

İyi hijyen uygulamak, Jock Itche karşı en iyi savunmadır. Düzenli el yıkama, bu enfeksiyonu bir başkasından alma riskinizi büyük ölçüde azaltabilir. Cildinizi özellikle kasıklarınızın etrafındaki alanı temiz ve kuru tutmanız önemlidir.

Alanı düzenli olarak sabunla yıkayın ve banyodan sonra alanı iyice kurulayın. Kasıklarınızın etrafına bebek pudrası uygulamak da aşırı nemi önlemek için yardımcı olabilir.

Dar kıyafetlerden kaçının, riskinizi daha da artırabilir. Dar giysiler cildinizi ovalayabilir veya sürtünebilir, bu da sizi daha duyarlı hale getirir. Külot yerine boxer şort giymeyi deneyebilirsiniz.

Sıcak veya nemli havalarda bol giysiler giymek de yararlıdır. Gevşek kıyafetler, terlemeyi ve mantarın geliştiği sıcak, nemli ortamı önleyebilir. Her kullanımdan sonra egzersiz kıyafetlerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Advertisement

Atlet ayağı, kasık mantarına neden olan aynı mantarların neden olabileceği başka bir enfeksiyondur. Eğer atlet ayağı varsa, çabucak tedavi ettirin. Kasıklarınız için ayaklarınızda kullandığınız aynı havluyu kullanmadığınızdan emin olun.


Leave A Reply