Johann Jakob Bachofen Kimdir?

0
Advertisement

Johann Jakob Bachofen kimdir ve ne yapmıştır? Johann Jakob Bachofen hayatı, biyografisi, eserleri ve çalışmaları hakkında bilgi.

Johann Jakob Bachofen

Johann Jakob Bachofen; (d. 22 Aralık

1815, Basel – ö. 25 Kasım 1887, Basel, İsviçre), hukukçu ve antropologdur. Das Mutterreeht (1861; Analık Hukuku) adlı yapıtı, modern toplumsal antropolojiye önemli bir katkı sayılır.

1841-45 arasında Basel Üniversitesi’nde Roma hukuku tarihi profesörlüğü, 1842-66 arasında ayrıca Basel ceza mahkemesi yargıçlığı yaptı. 1847 ve 1848’de Roma medeni hukuku üzerine iki yapıt kaleme aldıktan sonra, İtalya ve Yunanistan’a giderek eski gömütlerdeki simge düzenini inceledi. Böylece ilk insanlar ile yasaları ve dinleri üzerine önemli bulgular edindi.

Das Mutterrecht’te toplumsal bir kurum olarak ailenin ilk kez bilimsel bir tarihini yazma girişiminde bulundu ve tarihte analık hukukunun babalık hukukundan önce geldiğini öne sürdü. Kuramını Yunan ve Roma klasiklerine dayandırmış olmasına karşın, daha önce hiç yayımlanmamış yazılarının toplandığı Gesammelte Werke’den (1943 vd., 10 cilt; Toplu Yapıtları), 1869’da Das Mutterrecht’i daha zengin bulgulara dayanarak yeniden düzenlemeyi tasarladığı ve bilinen hemen tüm kültürler üzerine 15 yıl sürecek bir incelemeye başladığı anlaşılmaktadır. Bachofen, 1872’den sonra giderek daha çok Amerikalı antropolog Lewis Henry Morgan’ın akrabalıkla ilgili görüşlerini benimsemiştir.

Advertisement

Leave A Reply