John Loudon McAdam Kimdir? Modern Yol Yapımını Geliştiren İskoç Mühendis

0
Advertisement

John Loudon McAdam kimdir? Modern yol yapım yöntemlerini bularak adını tarihe yazdırmış olan İskoç mühendis John Loudon McAdam hayatı ve çalışmaları.

John Loudon McAdam

John Loudon McAdam, İngiliz mühendis: b. Ayr, İskoçya, 23 Eylül 1756; d. Mofifat, Dumfriesshire, 26 Kasım 1836. Babasının 1770’de ölümü üzerine, genç McAdam, Amerikan Devrimi’nin sonuna kadar yaşadığı New York’ta bir tüccar amcasının sorumluluğuna verildi. 1777’den 1780’e kadar John McAdam and Co.’nun ve 1781’den 1783’e kadar McAdam, Watson and Co.’nun ortağı olarak müzayede odasında gelişen bir iş yürüttü. New York gazetelerinde ele geçirilen “asi” gemilerin (en az 452) ve yüklerinin satışının reklamını yaptı. 1783’te yerinden edilmiş bir Sadık olan Ayrshire’a döndü. Orada 1798 yılına kadar kömür katranı üretimiyle uğraştı, o zaman Falmouth’a taşındı ve Amerikan savaş zamanı ödül ustası işgaline devam etti, ancak şimdi Fransız gemilerini ele geçirdi. Amiens Barışı (1802) bu işe son verdi ve Bristol’e taşındı.

Bristol’deki kaldırım komisyoncusu kadar erken. 1806, McAdam ilk olarak Sir John Sinclair’in Karayolları ve Paralı Yollarda Avam Kamarası Seç Komitesi’ne (1811) bir anıt tarafından dikkat çekti. 1816’da, önde gelen üyesi olduğu Bristol Turnpike Trust’ın genel sörveyörü olarak atanmayı kabul etti. Britanya’nın en büyüğü (149 mil) ve en zenginlerinden biri olmasına rağmen, bu tröst neredeyse iflas etmişti ve yolları harap bir durumdaydı. Bristol’deki başarı, ona hemen ulusal ilgiyi getirdi ve “sistemi” krallık boyunca hızla yayıldı.

Yaratıcı bir düşünür ve mucitten ziyade bir destekçi, yönetici ve yayıncı olan McAdam, yöntemlerini betimleyen ve kendisini eleştirenlere karşı savunan dört küçük kitap yazdı. En iyi bilinen, Mevcut Yol Yapım Sistemine İlişkin Açıklamalar. . . , dokuz İngilizce baskıdan (1816-1827) geçti, Amerika Birleşik Devletleri’nde (1821) basıldı ve Almanca çevirisi (1825) yayınlandı. Oğulları ve torunları, yeğenleri ve kuzenleri de dahil olmak üzere bir paralı güven mühendisleri ve yöneticileri hanedanı yarattı. Haziran 1823’e gelindiğinde, o ve üç oğlu (William, James ve John Loudon, Jr.), İngiltere ve Galler’deki toplam kilometrenin belki de yüzde 10’unu temsil eden yaklaşık 1.800 mil paralı yolu kontrol eden 71 tröst tarafından istihdam edildi. 1820’lerde Avrupa, Kuzey Amerika ve İngiliz Hindistan’ın geniş bölgeleri onun ilkelerini kullanıyordu.

John Loudon McAdam Yol yapımı

Advertisement

Detayları yıldan yıla değişse de “McAdam sistemi”nin temel özellikleri kısaca şöyle özetlenebilir:

  • (1) yolu trafiğe uygun hale getirmek;
  • (2) yol mühendisliği prosedürlerini standart hale getirmek;
  • (3) yol yüzeyini, kum veya toprakla karıştırılmamış, mevcut en iyi kalitede, eşit oranda küçük, yapay olarak kırılmış metalden (taş) oluşturmak;
  • (4) yolu mükemmel bir şekilde düz (daha sonra üç inçlik bir eğim önerdi), eşit olarak 10 inç kalınlığında inşa edin ve özel bir temel olmadan doğal toprak altı üzerine inşa edin;
  • (5) tüm yükleniciler ve astları için dikkatlice ifade edilmiş ve özel talimatlar hazırlamak;
  • (6) yalnızca son derece dürüst olan yetkin sörveyörleri görevlendirin;
  • (7) paralı güven idaresini ılımlı ancak etkili bir parlamenter kontrol önlemine tabi tutmak.

Uygun drenaj prosedürleri konusunda ısrar etti ve kademeli olarak paralı güven yönetiminin Londra’da merkezileştirilmesi gerektiğine ikna oldu ve bu reformun başlatılmasına yardımcı oldu. McAdam şehrin birkaç caddesini çok kullanılan taş setlerle ortaya çıkardı, ama asfalt, katran veya beton kullanmadı.

1785’ten beri yolların sürekli olarak çalışıldığını iddia eden ve geniş seyahatlerde büyük mali fedakarlık yapan McAdam, 1819’da ulustan tazminat istedi. 1820’de Postane tarafından verilen emirler üzerine, kendisine 2.000 sterlinlik iki hibe ödendi ve 1825’te Parlamento, önemli kamu hizmeti için 2.000 sterlinlik nihai hibeyi oyladı. Oğlu James, Metropolis Turnpike Trust’ın ilk genel bilirkişisi seçildi ve 1834’te bir baronet kuruldu. Adam ve yöntemleri şiir ve düzyazıda geniş çapta müjdelendi. Thomas Hood, Bay M’Adam’a uzun bir Ode yönetti. 1816’dan 1836’ya kadar olan kamu kariyeri, demiryolunun gelişiyle aniden sona eren koçluk günleriyle neredeyse tam olarak çakıştı.

John Loudon McAdam için bastırılmış pul

John Loudon McAdam için bastırılmış pul


Kaynak – 2 (Kısa Hap Bilgi Arayanlara) JOHN LOUDON McADAM (1756 – 1836)

İskoçya’da doğmuş olan John McAdam 16 yaşında gittiği New York’ta çalıntı ya da savaş ganimeti mal ticaretiyle zengin oldu. 1783’te İskoçya’ya dönüp aldığı malikanenin yollarını onarırken yeni yol yapım yöntemleri geliştirdi. Bu yöntemler kısa zamanda benimsenerek daha ucuz ve daha güvenilir yol sistemleri yapılmasına imkan verdi.

Önemli başarısı: Modern yol yapımını geliştirdi, 1783-1816


Leave A Reply