John Millington Synge Kimdir? İrlandalı Yazarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

John Millington Synge kimdir? John Millington Synge hayatı, biyografisi, oyunları ve eserleri hakkında bilgi.

John Millington Synge

John Millington Synge; İrlandalı yazardır (Rathfarnham, 1871-Dublin, 1909). Öğrenimini Dublin’deki Trinity College’de tamamladıktan sonra İtalya ve Almanya’ya yolculuklar yapan John Millington Synge, Fransa’ya yerleşti. Burada, Yeats ile tanıştı ve onun öğütlerine uyarak İrlanda’ya döndü, konularını İrlandalıların günlük yaşamından aldı. 1898’de İrlanda’nın batısındaki Aran adalarına yerleşen Synge yapıtlarında alaycı bir hava taşıyan, çok güzel, destansı bir anlatım kullandı.

İlk oyunlarından olan ve günlük yaşamda geçen olayları dile getiren Derenin Gölgesinde (In the Shadow of the Glen, 1903) ve Denize Giden Atlılar (Riders to the Sea, 1904) büyük eleştirilere uğradı. 1904’te Lady Gregory ile Yeats’in başlattığı tiyatro etkinliklerine yoğun bir biçimde katılan Synge, Abbey Theatre’ın kurulmasına katkıda bulundu. Bu arada başyapıtları olan The Well of the Saints (Azizler Çeşmesi, 1905) ve Babayiğit’i (The Playboy of the Western World, 1907) yazarı Synge bu oyunlarında Batı İrlanda yaşamını sahneye koydu. Şiirsel düzyazı biçiminde ve Deirdre’in İrlanda efsanesinden esinlenerek yazdığı üç bölümlük Deirdre of the Sorrows (Acıların Kızı Deirdre, 1910) trajedisinde Sygne, biçim güzelliğinin ve efsanevi havanın benimsettiği güçlü bir anlatım kullandı.

Yeats ve James Joyce ile birlikte İrlanda edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Synge’in öbür yapıtları arasında The Aran Islands (Aran Adaları, 1907) ve The Tinker’s Wedding (Tenekecinin Düğünü, 1908) yer alır.

John Millington Synge

Advertisement

Ölümü

Synge, 24 Mart 1909’da 37 yaşında Dublin’deki Elpis Huzurevinde öldü ve Harold’s Cross, Dublin’deki Mount Jerome Mezarlığı’na gömüldü. 8 Nisan 1909’da Cuala Press tarafından toplanan bir cilt olan Şiirler ve Çeviriler, Cuala Press tarafından 8 Nisan 1909’da yayınlandı. Üzüntü ve 13 Ocak 1910 Perşembe günü Abbey oyuncuları tarafından Allgood Deirdre olarak takdim edildi.

Edebiyata Etkileri ve Ardılları

Synge’in oyunları, 1940’lara kadar Abbey Tiyatrosu’nda baskın oyun tarzının belirlenmesine yardımcı oldu. Yazılarının stilize gerçekçiliği, tiyatronun oyunculuk okulunda verilen eğitime yansıdı ve köylü yaşamı oyunları, 1950’lerin sonuna kadar repertuarın ana temeliydi. Abbey için yazacak bir sonraki büyük oyun yazarı Sean O’Casey, Synge’in çalışmalarını çok iyi incelemişti. Synge’nin kırsal yoksullar için yaptıklarını Dublin işçi sınıfları için yapmaya çalıştı. Brendan Behan, Brinsley MacNamara ve Lennox Robinson’ın hepsi çalışmalarını bir nevi Synge’e borçluydu.

Eleştirmen Vivian Mercier, Samuel Beckett’in Synge’ye olan bağlılığını ilk fark edenler arasındaydı. Beckett, gençliğinde Abbey’de izleyicilerin düzenli bir üyesiydi. Özellikle Yeats, Synge ve O’Casey oyunlarına hayran kaldı. Mercier, Synge’in serseri, dilenci ve köylü atıkları ile Beckett’in romanlarındaki ve dramatik eserlerindeki figürlerin çoğu arasındaki paralelliklere dikkat çekiyor.

Son yıllarda. Synge’nin Aran Adaları’ndaki kulübesi turistik bir yer olarak restore edilmiştir. 1991’den beri her yaz Synlow Yaz Okulu, Wicklow County Rathdrum köyünde düzenlenmektedir. Synge, Mac Dara Ó Curraidhín’in 1999 belgesel filmi Synge agus an Domhan Thiar’ın (Synge ve Batı Dünyası) konusudur. Joseph O’Connor, Synge’in Molly Allgood ile olan ilişkisine dayanan bir roman, Ghost Light (2010) yazdı.

John Millington Synge

Eserlerinin Listesi

 1. Derenin Gölgesinde, 1903
 2. Denize Giden Atlılar, 1904
 3. Azizler Çeşmesi, 1905
 4. Aran Adaları, 1907
 5. Batı Dünyasının Playboyu (Babayiğit), 1907
 6. Tenekecinin Düğünü, 1908
 7. Şiirler ve Çeviriler, 1909
 8. Acıların Kızı Deirdre 1910
 9. In Wicklow and West Kerry, 1912
 10. John Millington Synge 4 ciltlik tüm eserlerinin koleksiyonu, 1962–1968
  Cilt 1 Şiirler, 1962
  Cilt 2 Düzyazı, 1966
  3. ve 4. Ciltler Oyunları, 1968

Advertisement


Leave A Reply