John Perrot Kimdir?

0
Advertisement

Sir John Perrot kimdir? 16. yüzyılda İrlanda kral vekilliği yapmış devlet adamı olan Sİr John Perrot hayatı hakkında kısa bilgi.

Sir John Perrot (d. y. 1527, Harroldston, Pembrokeshire, Galler – ö. Eylül 1592, Londra), 1584-88 arasında İrlanda kral vekili. İrlanda’nın güneybatı kesimindeki Munster’da bir İngiliz kolonisi kurmuştur.
Sir John Perrot
İngiltere kralı VIII. Henry ile Mary Berkley’in oğlu olduğu söylenir. 1547’de “sir” unvanı aldı. 1570’te Kraliçe 1. Elizabeth tarafından Munster’ın yöneticiliğine atandı. Munster’da James Fitzmaurice Fitzgerald’ın başlattığı ayaklanmayı bastırdıktan sonra, ayaklanmacıları bağışladı ve İngiltere’ye döndü (1573). 1584’te İrlanda kral vekilliğine atandı. Bu görevi sırasında bölgeyi İngilizlerin yerleşimine açmak için Munster’da geniş topraklara el koyduysa da kurulan koloninin yönetiminde başarılı olamadı. Öte yandan, belirli bir kira karşılığında, Connaught’lu toprak sahiplerinin mülklerine el koymayarak onların İngiliz yasalarına bağlılığını sağladı.

Bu arada Katoliklere hoşgörüyle yaklaşması ve Dublin’deki St. Patrick Katedrali’ni üniversiteye çevirme tasarısı yüzünden Dublin’in Anglikan başpiskoposu Adam Loftus’un düşmanlığını kazandı. 1588’de Loftus tarafından devlete karşı İspanya’yla işbirliği yapmakla suçlanınca İngiltere’ye çağnldı. Suçlu bulunarak idama mahkûm edilen Perrot hapiste öldü.


Leave A Reply